Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

Z Archiwum Instytutu Zachodniego nr 4/2016, Heinz von Heydebrand. Przyczynek do charakterystyki losów niemieckiego właściciela ziemskiego

W Archiwum II Wojny Światowej Instytutu Zachodniego zgromadzono dokumentację związaną z Heinzem von Heydebrandem, ostatnim właścicielem majątku Osieczna pod Lesznem. Dokumenty te dają wgląd w życie i działalność niemieckiego właściciela dóbr osieczeńskich w okresie międzywojennym i w latach II wojny światowej. Heinz von Heydebrand, potomek zasłużonego rodu, jest postacią kontrowersyjną i niejednoznaczną. Był typowym przedstawicielem ziemiaństwa niemieckiego. Punktem zwrotnym w jego życiu okazało się zaangażowanie w ruch nazistowski. Niemiec był członkiem kilku organizacji nazistowskich, w tym SS. Stał się jednak także ofiarą polityki rasowej władz niemieckich.

Dokumenty osobiste i korespondencja von Heydebranda są dobrym przyczynkiem do charakterystyki losów niemieckiego właściciela ziemskiego, zwłaszcza w okresie narodowego socjalizmu.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640