Zmiany preferencji wyborczych ‒ badanie Fundacji im. Konrada Adenauera
#sondaż #wybory #migranci
Fundacja im. Konrada Adenauera opublikowała wyniki badania preferencji politycznych mieszkańców Niemiec, uwzględniające pochodzenie ankietowanych. Wykazało ono istotne zmiany dotychczasowych trendów.
Odnotowano, że najbardziej mobilni w sensie zmiany preferencji politycznych są wyborcy SPD. Chęć głosowania na tę partię zmniejszyła się wśród rodzimych Niemców z 25% w 2015 r. do 18% badanych w 2019 r. U Niemców o pochodzeniu migracyjnym ‒ z 32% do zaledwie 15%, a u nienaturalizowanych obcokrajowców ‒ z 41% do 26%. Największy spadek poparcia SPD odnotowuje wśród obywateli Niemiec o pochodzeniu tureckim ‒ z 50% do 13% oraz Polaków ‒ z 28% do 9%. SPD zyskuje natomiast w oczach Rosjan ‒ wzrost z 20% do 29%.
Jeśli chodzi o poparcie dla CDU/CSU, wśród rodzimych Niemców spadło ono z 40% do 27% w badanym okresie. Nieco wzrosło wśród Niemców o pochodzeniu migracyjnym ‒ z 40% do 42% oraz wśród mieszkających w Niemczech obcokrajowców ‒ z 34% do 39%. Największą zmianę odnotowano wśród obywateli o pochodzeniu tureckim ‒ ich poparcie dla chadeków wzrosło z zaledwie 17% do 53%.
Spory wzrost we wszystkich grupach odnotowują Zieloni. Wśród Niemców ‒ z 13% do 29%, Niemców o pochodzeniu migracyjnym ‒ z 10% do 23%, a wśród obcokrajowców ‒ z 12% do 24%. Również we wszystkich badanych grupach wzrosło poparcie dla AfD. Z kolei 7% wszystkich badanych nie jest zainteresowanych wzięciem udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
Ankietowanych pytano także o poziom zadowolenia z funkcjonowania niemieckiej demokracji oraz stosunek do różnych wartości demokratycznych. Zadowolenie jest większe wśród obcokrajowców niż wśród rodzimych Niemców. Im dłużej obcokrajowiec mieszka w Republice Federalnej, tym większa jest możliwość, że jego poziom zadowolenia spadnie. (AK)