Zdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego cele UE dotyczące wodoru są „nierealne"
#Europejski Trybunał Obrachunkowy #Komisja Europejska #wodór #raport
Według najnowszego (24.07.2024 r.) raportu pt. „Polityka przemysłowa UE w zakresie wodoru odnawialnego” (The EU’s industrial policy on renewable hydrogen) opublikowanego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy (European Court Of Auditors, ECA) cele zakładane przez organa i instytucje unijne odnośnie do tzw. rewolucji wodorowej są zbyt ambitne, mimo że UE zaplanowała na nie w latach 2021-2027 ok. 18,8 mld euro w różnych formach dofinansowania. Eksperci z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego stwierdzili, że Komisja Europejska (KE) „nie przeprowadziła rzetelnych analiz” przed ustaleniem celów w zakresie produkcji i importu „zielonego” wodoru, którego łączny wolumen ma wynieść 10 mln ton do 2030 r. Zdaniem autorów raportu plany administracji unijnej dotyczące produkcji „zielonego” wodoru w 2020 r., pomimo ich weryfikacji już w 2022 r., wydają się dalece odbiegać od realnych możliwości.
Przewidziane w planach unijnych na 2024 r. uzyskanie co najmniej 6 GW mocy zainstalowanej w formie tzw. odnawialnych elektrolizerów wodoru zdolnych do produkcji ok. 1 mln ton „zielonego” wodoru rocznie jest całkowicie nierealne, ponieważ według doniesień branżowych stowarzyszeń moc „zielonych” elektrolizerów w 2023 r. wynosiła tylko 324 MW, a ich zdolność produkcji wodoru to zaledwie 0,11 mln ton w ciągu roku. Dodatkowo w raporcie podkreślono, że spośród 24 państw UE, które przedstawiły plany w zakresie dekarbonizacji swoich gospodarek, tylko Niemcy wyznaczyły cel i niezbędny wolumen importu wodoru (inne państwa nie wskazały konkretnych celów dotyczących produkcji wodoru w swoich krajowych strategiach).
Należy również podkreślić, że obecnie tzw. zielona Europa czeka na działania KE, która w 2024 r. ma stworzyć definicję wodoru niskoemisyjnego. Według doniesień dziennikarzy projekt dokumentu, który przygotowuje KE, zakłada, że wodór niskoemisyjny nie może być produkowany przy emisji większej niż 3,38 kg CO₂ na 1 kg. W opinii zielonych aktywistów nie jest to poziom wystarczający do tego, aby UE mogła osiągnąć swoje cele klimatyczne, natomiast eksperci ECA wskazują, że dopuszczenie tzw. niskoemisyjnego wodoru w przedstawionej przez KE formule niekoniecznie spowoduje przybliżenie osiągnięcia wyznaczonych przez UE celów w dziedzinie wodoru na 2030 r. (W. Ostant)
https://www.ft.com/content/6ea87a1c-1413-4b08-a953-a33dc729dd3c
https://www.eca.europa.eu/ECAPublications/SR-2024-11/SR-2024-11_EN.pdf