Zaostrzenie przepisów dotyczących zabezpieczenia dokumentów tożsamości w Niemczech
#bezpieczeństwo cyfrowe w Niemczech #dokumenty tożsamości #morfing
W Niemczech przyjęto ustawę o zabezpieczeniu dokumentów tożsamości zakładającą m.in. zakaz wykorzystywania w paszportach czy dowodach osobistych zdjęć poddanych procesowi modyfikacji cyfrowej. W szczególności chodzi o tzw. morfing. Jest to technika przekształcania obrazu polegająca na płynnej zmianie jednego wizerunku w inny, stosowana już od lat między innymi w filmie, muzyce czy animacji komputerowej. Obecnie jest ona powszechnie dostępna dzięki oprogramowaniu (w tym darmowemu) rozpropagowanemu w sieci.
W rozpatrywanym przypadku chodzi o nakładanie na siebie zdjęć różnych osób. Powoduje to zmienianie się obrazu np. w zależności od kąta patrzenia, co pozwala na tworzenie dokumentów ze zdjęciem, którym może w praktyce posługiwać się kilka różnych osób. Niemieccy specjaliści z Fraunhofer Institute for Computer Graphics and Research udowodnili, że dzięki zastosowaniu tej metody można dość łatwo „oszukać” systemy weryfikujące tożsamość. Wystarczy, że sfotografowani ludzie będą do siebie choć trochę podobni, np. mają zbliżony układ oczu. Zastosowana cyfrowa manipulacja jest w stanie nie tylko zmylić oprogramowanie używane m.in. podczas kontroli paszportowej, ale także i obsługującego ją człowieka. Istnieje zatem realna groźba, iż taki stan rzeczy wykorzystają grupy przestępcze, organizacje terrorystyczne czy inne podmioty zainteresowane zmianą tożsamości określonych osób.
Nowe regulacje nakazują ponadto, żeby zdjęcia do paszportu lub dowodu osobistego były wykonywane w urzędzie lub punkcie fotograficznym, a następnie przesyłane w formie cyfrowej tylko z wykorzystaniem tzw. bezpiecznych połączeń. (SW)
https://www.igd.fraunhofer.de/presse/aktuelles/passfotos-nur-noch-digital
https://www.tagesschau.de/inland/personalausweis-fotos-101.html