Zakończenie prac komisji ds. zwalczania ekstremizmu prawicowego i rasizmu
#ekstremizm #rasizm #ochronademokracji #Demokratiefördergesetz
W tym tygodniu, podczas posiedzenia rządu federalnego, przyjęto raport z prac komisji ds. zwalczania ekstremizmu prawicowego i rasizmu, co kończy prace tego gremium. Komisja została powołana w marcu 2020 r. w reakcji na wiele ataków o podłożu prawicowo-ekstremistycznym, a jej obradom przewodniczyła kanclerz A. Merkel. W listopadzie 2020 r. komisja zaproponowała zestaw 89 nowych środków i instrumentów w walce z ekstremizmem, rasizmem i antysemityzmem.
Raport zawiera kilka dodatkowych propozycji: zwiększenie personelu służb bezpieczeństwa, zaostrzenie prawa do posiadania broni czy nowe regulacje związane ze zwalczaniem mowy nienawiści w sieci. Dodatkowe środki będą także przeznaczone na badanie zjawiska ekstremizmu prawicowego. Zaostrzone mają być przepisy kodeksu karnego, odnoszące się do aktów nienawiści skierowanych do mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych. Ten ostatni przepis będzie obejmować także stosowne kary za tzw. verhetzende Beleidigung, czyli np. wysyłanie do wspomnianych mniejszości pogróżek lub zniewag mailem bądź listem, co w ostatnich latach stało się w Niemczech dość popularne.
Sporną kwestią, bezpośrednio związaną z działalnością komisji, była ustawa dotycząca wzmocnienia ochrony demokracji w Niemczech, tzw. Wehrhafte-Demokratie-Gesetz lub Demokratiefördergesetz. Niektóre niemieckie partie, m.in. SPD i Zieloni, postulowały przyjęcie jednego, kompleksowego dokumentu, który wzmocniłby ochronę demokracji przed ekstremizmem politycznym. Argumentowano, że pozwoli to na konsolidację postulatów komisji w jednym miejscu, a jednocześnie nada im odpowiednią wagę prawną. Ustawa zapewniłaby nieprzerwane finansowanie z budżetu państwa projektów dotyczących zwalczania ekstremizmu, uniezależniając je od cyklów legislacyjnych i zmian rządów. Partie chadeckie były sceptyczne wobec tego pomysłu − podkreślały, że projekty i tak są wspierane każdego roku kwotą ok. 150 mln euro. Wyrażały także obawę, że pieniądze ze środków publicznych mogłyby trafiać do podmiotów społecznych, których charakter jest sprzeczny z zasadami demokratycznymi, jakich w teorii podmioty te powinny bronić. Końcowy raport z prac komisji rządowej zawiera jedynie ramową koncepcję tej nowej ustawy i niemal pewne jest, że nie uda się jej przyjąć do końca bieżącej kadencji Bundestagu.
Federalna minister sprawiedliwości Ch. Lambrecht (SPD), komentując środowe posiedzenie rządu oraz raport komisji, stwierdziła, że praca nad zwalczaniem ekstremizmu prawicowego, rasizmu i antysemityzmu nie kończy się wraz z przyjęciem tego dokumentu. Wiele zaproponowanych środków musi być jeszcze doprecyzowanych, a przede wszystkim wdrożonych. (AK)
13 maja 2021
https://www.sueddeutsche.de/politik/bundesregierung-hetze-beleidigung-straftat-1.5291571