Wyniki niemieckich wyborów do Parlamentu Europejskiego: zwycięstwo chadecji, sukces AfD, klęska rządzącej koalicji
#Niemcy #wybory #Parlament Europejski #CDU/CSU #AfD #SPD #Sojusz 90/Zieloni #BSW #FDP
W dniu 9.06.2024 r. przeprowadzone zostały w Niemczech wybory do Parlamentu Europejskiego X kadencji. Zwycięstwo odniosły partie chadeckie (CDU i CSU), które wyraźnie zdystansowały pozostałe partie. Drugi wynik uzyskała AfD, która wyprzedziła SPD i Zielonych w rywalizacji o status drugiej siły z Niemiec w PE. Wyniki wyborów okazały się porażką z perspektywy partii rządzącej w Niemczech koalicji SPD-Zieloni-FDP. Spory sukces odniósł debiutujący w wyborach Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW). W Niemczech o 96 mandatów w PE ubiegało się 1413 kandydatów (w tym 486 kobiet). Po raz pierwszy w niemieckich wyborach do PE mogli głosować 16-latkowie, a od 2014 r. w tych wyborach nie obowiązuje klauzula zaporowa, dzięki czemu nawet niewielkie partie mają szansę na uzyskanie mandatu w PE.
Według wstępnych wyników wyborów opublikowanych 10.06.2024 r. na stronie federalnej kierownik wyborczej partie chadeckie uzyskały 30,0% głosów (CDU − 23,7% ; CSU − 6,3%) i był to wynik lepszy o 1,1 punktu procentowego (p.p.) w porównaniu z wyborami do PE z 2019 r. Na drugiej pozycji znalazła się AfD, którą poparło 15,9% wyborców. Partia ta odnotowała największy wzrost poparcia w porównaniu z poprzednimi wyborami (+4,9 p.p.). Trzeci wynik uzyskała SPD − 13,9% (-1,9 p.p.), a dopiero czwarty partia Sojusz 90/Zieloni − 11,9%. Ugrupowanie to poniosło największe straty w porównaniu z 2019 r. (-8,6 p.p.). O udanym debicie może mówić BSW, zdobywając 6,2% głosów. FDP, którą poparło 5,2% głosujących, odnotowała niewielki spadek poparcia (-0,2 p.p). Dotkliwe straty (ponad połowę elektoratu z 2019 r.) poniosła Die Linke, którą poparło 2,7% głosujących (-2,8 p.p.). Spośród drobnych partii najlepszy wynik uzyskali Wolni Wyborcy (FW) − 2,7%, Volt−- 2,6%, Die PARTEI − 1,9%, Tierschutzpartei − 1,4%, ÖDP, Familie i PdF (Partia Postępu) po 0,6%.
Rozkład mandatów z Niemiec w Parlamencie Europejskim X kadencji będzie przedstawiał się następująco: CDU/CSU − 29, AfD − 15, SPD − 14, Sojusz 90/Zieloni −12, BSW − 6, FDP − 5, Die Linke, FW i Volt po 3, Die PARTEI − 2, a Tierschutzpartei, ÖDP, Familie i PdF po 1.
Tuż po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów przewodniczący CSU Markus Söder stwierdził, że oznaczają one dotkliwą porażką partii rządzącej koalicji świateł ulicznych, która została odrzucona przez wyborców. Södera zaniepokoił dobry wynik AfD (i zwycięstwo FPÖ w Austrii). W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący CDU Friedrich Merz, który pozytywnie ocenił rezultat uzyskany przez partie chadeckie. Zaznaczył, że wyniki wyborów są poważnym ostrzeżeniem dla koalicji SPD-Zieloni-FDP i kanclerza Olafa Scholza, który bardzo mocno wspierał kampanię socjaldemokratów (zdaniem Merza SPD straciła atut tzw. bonusu kanclerskiego). Z ogromnym zadowoleniem wynik AfD przyjęli liderzy partii Alice Weidel i Tino Chrupalla. Podkreślili oni, że teraz AfD stała się drugą siłą w całych Niemczech, a we wschodnich Niemczech wysunęła się na prowadzenie, wyraźnie dystansując CDU. Ich zdaniem wynik ten jest dobrym prognostykiem przed wrześniowymi wyborami krajowymi w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii. (P. Kubiak)
https://www.bundeswahlleiterin.de/europawahlen/2024/ergebnisse/bund-99.html
https://www.tagesschau.de/europawahl/wahl/europawahl-hochrechnung-deutschland-100.html
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/europawahl-2024-ergebnisse-deutschland-europa-100.html