Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Niemczech
#koronawirus #COVID-19 #badanie #zdrowiepsychiczne
Klinika uniwersytecka Hamburg-Eppendorf opublikowała wyniki badań na temat wpływu pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Niemczech. Wykazało ono znaczące pogorszenie się jakości życia najmłodszych, a także wzrost ich podatności na schorzenia psychiczne.
Aż 71% badanych dzieci stwierdziło, że czuje się psychicznie obciążone zjawiskami związanymi z pandemią. To samo w odniesieniu do swoich dzieci stwierdziło aż 80% badanych rodziców. Przed pandemią tego typu problemy zgłaszała jedynie 1/3 badanych. Naukowcy oszacowali, że ryzyko pojawienia się schorzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży wzrosło w czasie pandemii z 18% do 31%. Ponadto 2/3 badanych stwierdziło, że codzienne obowiązki związane np. z nauką są w czasie pandemii o wiele trudniejsze niż przed jej wybuchem, co wpływa na duże obciążenie emocjonalne najmłodszych mieszkańców Niemiec.
Wśród najczęściej występujących problemów psychosomatycznych badacze wskazali: rozdrażnienie (54%), problemy ze snem (44%), bóle głowy (40%), przygnębienie (34%), nadpobudliwość (24%), trudności w radzeniu sobie z emocjami (21%) oraz trudności z zachowaniem dyscypliny (19%). Na pojawienie się tych problemów wpłynęły także pogarszające się nawyki żywieniowe, zmniejszona aktywność społeczna oraz nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Naukowcy wykazali związek między dobrobytem rodzin a częstotliwością pojawiania się wspomnianych problemów, czyli małe dochody rodziców oraz zajmowanie przez duże rodziny niewielkich mieszkań zwiększają ryzyko pojawienia się schorzeń psychosomatycznych u najmłodszych.
W badaniu online, przeprowadzonym między 26.05 a 10.06 br., udział wzięło ponad tysiąc mieszkających w Niemczech nastolatków w wieku od 11 do 17 lat, a także 1,6 tys. rodziców dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Projekt przeprowadzono pod nazwą COPSY-Studie, które pochodzi od słów: Corona oraz Psyche. Badacze zaapelowali, aby w przypadku drugiej fali zachorowań i ewentualnego lockdownu więcej uwagi poświęcić samopoczuciu dzieci i młodzieży, a także większą troską otoczyć rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej i mieszkaniowej. (AK)