Wizyta premier wschodnioniemieckiego kraju związkowego w Ukrainie
#Schwesig #Meklemburia-Pomorze Przednie #Ukraina #Fundacja Klimatyczna #SPD
Na zaproszenie przewodniczącego ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłana Stefańczuka w dniach 24-25 czerwca br. w Ukrainie przebywała szefowa rządu kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego i przewodnicząca Bundesratu Manuela Schwesig (SPD). W Kijowie premier Schwesig spotkała się czołowymi politykami ukraińskimi, m.in. prezydentem i premierem.
Wypowiadając się w Kijowie dla prasy, Schwesig wskazywała na konieczność kontynuowania wsparcia dla Ukrainy, dodając, że „Ukraina musi wygrać tę wojnę”. Mówiła o „strasznych cierpieniach”, które spowodowała rosyjska agresja, i że nie można dopuścić do tego, aby „Rosji ta agresja uszła na sucho”. Niemcy ze swoją pomocą dla Ukrainy „stoją po stronie cierpiących ludzi”, a jej wizyta stanowi sygnał na rzecz wsparcia Ukrainy ze strony wszystkich niemieckich krajów związkowych. Podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zapewniała z kolei, że jako osoba urodzona jeszcze w NRD rozumie wolę Ukraińców do zachowania jedności swego państwa. Nawiązując do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych między Unią Europejską a Ukrainą, podkreśliła, że niemieckie kraje związkowe również popierają tę decyzję. Zapowiedziała przeprowadzenie jesienią br. w Meklemburgii-Pomorzu Przednim niemiecko-ukraińskiego forum gospodarczego.
To demonstracyjne opowiedzenie się premier Schwesig po stronie Ukrainy wywołało liczne komentarze w mediach niemieckich, ponieważ szefowa rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego symbolizowała prorosyjską postawę, charakterystyczną dla wielu polityków ze wschodnich krajów związkowych. Z jej nazwiskiem wiąże się też powołanie Fundacji Klimatycznej stanowiącej w założeniu próbę obejścia amerykańskich sankcji związanych z gazociągiem Nord Stream 2. Dlatego np. „Frankfurter Rundschau” oceniła wizytę Schwesig w Kijowie jako przejaw „ironii losu”, a „Süddeutsche Zeitung” określiła tę wizytę jako kolejny krok w kierunku „naprawiania błędów” przeszłości, przypominając, że po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę premier Schwesig przyznała, że jej dotychczasowa postawa była błędna. Z kolei „Frankfurter Allegemeine Zeitung” napisała, że po 2022 r. premier dokonała „osobistej Zeitenwende”.
Przy okazji pobytu Schwesig w Ukrainie w mediach powrócił temat konieczności przeprowadzenia głębokiej oceny dotychczasowej postawy jej macierzystej partii wobec Rosji. Pisano też o „braku wiarygodności” Schwesig, zarzucano jej „zbyt powolne” działanie komisji śledczej, badającej okoliczności tworzenia i funkcjonowania Fundacji Klimatycznej, na co pośrednio ma wpływ koalicja SPD i Die Linke, rządząca tym krajem związkowym. (V. Savinok)
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/ausland/schwesig-ukraine-krieg-russland-hilfen-100.html
https://www.faz.net/agenturmeldungen/dpa/schwesig-bei-selenskyj-unterstuetzung-fuer-eu-beitritt-19812998.html