Wizyta ministra Habecka w Korei Południowej i Chinach
#Habeck #Chiny #KoreaPłd #wizyta #KomisjaEuropejska #cła #elektryki
W dniach 17-21 czerwca br. minister gospodarki i ochrony klimatu RFN Robert Habeck przebywał z wizytą w Korei Płd. oraz w Chinach. W skład delegacji towarzyszącej Habeckowi weszli posłowie do Bundestagu, dziennikarze oraz reprezentanci średnich przedsiębiorstw z niemieckich branż motoryzacji, OZE, produkcji metalu, biofarmaceutyki i IT (m.in. VOSS Automotive, Enpal, Schroder, TÜV Nord, Sartorius).
Habeck podkreślił znaczenie ścisłego partnerstwa gospodarczego łączącego RFN i Koreę Płd., drugi najważniejszy rynek eksportowy w Azji dla niemieckiej gospodarki. W Seulu rozmówcami Habecka byli premier Han Duck-soo oraz minister ds. handlu, przemysłu i energii Ahn Dukgeun. Na agendzie spotkań znalazły się m.in. pogłębianie relacji gospodarczych i handlowych (szczególnie w obszarze nowych technologii), ochrona klimatu, polityka energetyczna.
W ramach wizyty w Chinach minister Habeck miał spotkać się m.in. z premierem ChRL Li Qiangiem, ministrem handlu Wang Wentao i ministrem ds. przemysłu i informacji Jin Zhuanglongiem. Główne tematy rozmów koncentrowały się na kwestiach gospodarczych (w tym problemie chińskiej nadprodukcji czy nierównych warunkach konkurencji), energetycznych i ochrony klimatu. Habeck wziął również udział w pierwszym posiedzeniu niemiecko-chińskiego dialogu na temat klimatu i transformacji.
Istotnym i problematycznym kontekstem wizyty była decyzja Komisji Europejskiej z 12 czerwca br. o podwyższeniu ceł na import chińskich samochodów elektrycznych, która wywołała krytyczną reakcję Pekinu. Była to prawdopodobnie również przyczyna odwołania przez chińskiego premiera spotkania z ministrem Habeckiem.
Zanim nastąpiło ogłoszenia decyzji przez KE Habeck przestrzegał, że ewentualna reakcja Chin na podwyższenie ceł mogłaby mieć negatywne konsekwencje szczególnie dla niemieckiego sektora motoryzacji. Przed podróżą do Azji minister sugerował konieczność podjęcia rozmów ze stroną chińską, a raport KE ocenił jako „szansę dla Chin” na zaangażowanie się i „udowodnienie, że nadużycia są eliminowane”. Unia Europejska i Chiny mają czas do października br. na ewentualne negocjacje, a w przypadku braku osiągnięcia porozumienia państwa członkowskie UE powinny finalnie zatwierdzić podwyższenie ceł, które obowiązywać będzie z datą wsteczną – od kwietnia br. (T. Morozowski)