Trzecia edycja konkursu upamiętniającego ofiary tragicznych wydarzeń w Hanau
#Hanau #zamach #upamiętnienieofiar #Aktionstag #konkursdlamłodzieży #muzyka
W dniu 4 lipca 2024 r. ogłoszono możliwość wzięcia udziału w konkursie dla młodzieży, organizowanym na terenie całych Niemiec już po raz trzeci, w ramach tzw. Dnia Akcji (Aktionstag). Został on zainicjowany przez minister stanu ds. kultury Claudię Roth na znak upamiętnienia ofiar zamachu na tle rasistowskim, jaki miał miejsce w Hanau (19 lutego 2020 r.), podczas którego zginęło dziewięć osób (pochodzenia tureckiego i kurdyjskiego), a kilkoro zostało rannych.
Aktionstag jest poświęcony podtrzymywaniu pamięci o tych wydarzeniach jako przestrogi i ma na celu okazanie solidarności z rodzinami ofiar. Ma też stworzyć młodym ludziom możliwość zmierzenia się z tematem rasizmu i wykluczenia, ich podłożem i niebezpieczeństwami, jakie są z tym związane, i wyrażenia swej postawy za pomocą środków artystycznych. Dzień Akcji jest realizowany przez pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) we współpracy ze stowarzyszeniem Initiative für Kulturelle Integration, podlegającym Niemieckiej Radzie Muzycznej (Deutscher Kulturrat e.V.).
O ile w pierwszej edycji konkursu punktem ciężkości był teatr, a w drugiej − sztuki plastyczne i uczniowie mogli zamanifestować swój sprzeciw wobec rasizmu i jego przejawów poprzez spektakle szkolne i prace plastyczne, tak w centrum uwagi obecnego wydania konkursu, odbywającego się pod hasłem „Ohren auf für Hanau” („Nastawić uszu dla Hanau”), jest muzyka.
Konkurs jest realizowany wspólnie ze stowarzyszeniem Bundesverband Musikunterricht e.V. (BMU) i jest adresowany do młodzieży i nauczycieli wszystkich rodzajów szkół średnich. Ma on stanowić bodziec do podjęcia muzycznego dialogu i zachętę do rozwinięcia kreatywności i okazania swej postawy przeciwstawienia się rasizmowi, na rzecz spójności i różnorodności społeczeństwa, poprzez język muzyki.
Nauczyciele przedmiotów muzycznych w Niemczech są zaproszeni, by wraz z uczniami stworzyć krótki program występów swych zespołów szkolnych, reprezentujących daną klasę lub uczestników kursów muzycznych, w którym podejmą tematy rasizmu, antysemityzmu, ultraprawicowego ekstremizmu bądź innych form wykluczania.
Forma wypowiedzi muzycznej jest dowolna i może się odnosić do różnych gatunków muzyki (rock, pop, nowa muzyka, eksperymentalny performance etc.). Przygotowany materiał należy dostarczyć w postaci video lub w jakimkolwiek innym formacie. Aplikacje można przekazywać elektronicznie na adres mailowy biura BMU (ansgar.menze@bmu-musik.de) do 15 listopada br.
Uczestnicy wybranych prezentacji zostaną następnie zaproszeni do Berlina (w dniach 10-12 lutego 2025 r.), by w ramach obchodów 5. rocznicy zamachu w Hanau przedstawili swe programy. Będzie to zarazem okazja nie tylko do wymiany opinii i wzajemnego poznawania się, ale też do udziału w koncercie okolicznościowym w obecności minister Roth.
Niewielkie grupy (5-10 osób) będą miały możliwość wystąpić na żywo, natomiast większe zespoły mogą przesłać swe wykonania w formie video. Dany program powinien być ograniczony czasowo (do ok. 5 minut), aby jak najwięcej uczestników miało szansę się zaprezentować.