Środowiska kultury w Niemczech deklarują większe zaangażowanie w ochronę klimatu
#środowisko #klimat #kultura #Grütters
Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska w dn. 5.06. br. minister stanu ds. kultury na płaszczyźnie federalnej, a także ministrowie i senatorowie kultury krajów związkowych, przedstawiciele czołowych związków komunalnych oraz Krajowych Fundacji Kultury i Federalnej Fundacji Kultury wydali wspólny komunikat prasowy, w którym opowiedzieli się za większym zaangażowaniem w sferze kultury na rzecz ochrony klimatu. Było to nawiązanie do uzgodnień podjętych podczas 12. spotkania na szczycie dotyczącego spraw polityki kulturalnej w Niemczech, jakie odbyło się w Urzędzie Kanclerskim w dn. 13.03.2020 r. Uczestnicy rozmów uznali, iż w obliczu bezprecedensowego wyzwania, przed jakim stanęła polityka kulturalna w związku z epidemią koronawirusa, chcą wzmocnić decydującą rolę kultury w osiąganiu globalnych celów zrównoważonego rozwoju.
Zwrócono uwagę, iż instytucje i podmioty kultury są powołane do tego, by postawić wyraźne akcenty na sprawę ochrony środowiska i klimatu ‒ z uwagi na ich publiczną siłę oddziaływania, wzorcowy charakter i inspirującą rolę. Artyści od dawna zajmują się stosunkiem człowieka i przyrody. Chodzi jednak również o praktyczne kwestie ekologiczne, takie jak: zużycie surowców w działalności artystycznej czy przy organizowaniu wystaw, bilans energetyczny teatrów bądź muzeów czy koncepcje mobilności w odniesieniu do festiwali i tournée. Przykłady pionierskich działań w tym zakresie pokazują, że długofalowo da się wprowadzić pewne zmiany w sferze kultury i sztuki, bez ograniczania artystycznego bogactwa. Uzgodniono zatem, iż należy zmierzać do tego, by więcej finansowanych publicznie instytucji kultury i aktorów również poszło tą drogą; zadeklarowano też chęć wspierania ich finansowo w tych działaniach.
Pierwsze kroki mają być uczynione w odniesieniu do krajobrazu muzealnego. Wkrótce odbędzie się spotkanie Okrągłego Stołu na temat: „Muzea i ochrona klimatu” z udziałem minister stanu ds. kultury, przedstawicieli władz krajowych i komunalnych, środowisk muzealnych oraz ekspertów ds. ekologicznych.
Minister Grütters zwróciła uwagę, iż w obszarze kultury istnieje duże zaangażowanie na rzecz rozwiązywania kwestii ekologicznych i gotowość do podejmowania nowych wyzwań w tym kierunku. Ze swej strony zadeklarowała, iż będzie mocno wspierać otwarcie kultury na sprawy ekologii.
Bernd Sibler, przewodniczący Konferencji Ministrów Kultury (Kultur-MK), bawarski minister nauki i sztuki, podkreślił, że odpowiedzialność za „naszą kulę ziemską i przyszłe generacje” musi sprawić, że będzie dla nas rzeczą oczywistą, by dbać o nasze środowisko i obchodzić się oszczędnie z jego zasobami. Już dzisiaj sektor kultury i sztuki daje niejednokrotnie wzorcowy przykład w kwestiach ochrony klimatu i środowiska; może też być inicjatorem publicznych dyskusji na ten temat. Pewne jest, mówił, że „każdy musi wnieść swój wkład w zachowanie naszych dzieł” i dlatego „chcemy wspólnie zaangażować się na rzecz jeszcze większego zrównoważonego rozwoju w sferze kultury”. (MWM)