Spotkanie przywódców państw europejskich w Londynie − stanowisko Niemiec
#Niemcy #Scholz #Baerbock #Wielka Brytania #Francja #Ukraina #Zełenski
Po spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Waszyngtonie (28.02.2025), brytyjski premier Keir Starmer zwołał w dniu 2 marca br. w Londynie szczyt przywódców państw europejskich. W spotkaniu wzięło udział 15 głów państw i rządów, w tym kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Giorgia Meloni, premier Polski Donald Tusk, premier Kanady Justin Trudeau oraz prezydent Ukrainy. UE była reprezentowana przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, a NATO przez sekretarza generalnego Marka Rutte.
Po spotkaniu przywódców kanclerz RFN oświadczył, że „pokój w Ukrainie będzie osiągnięty wtedy, kiedy Rosja zakończy wojnę” oraz zapowiedział kontynuację finansowej, humanitarnej i militarnej pomocy dla Ukrainy. Wspomniał, że dotychczas Niemcy udzieliły Kijowowi pomocy o łącznej wartości 44 mld euro. Wskazał, że również po zawarciu porozumienia pokojowego Ukraina będzie potrzebowała silnych sił zbrojnych, co oznacza konieczność kontynuowania wspólnego wysiłku na rzecz pomocy dla Ukrainy również w czasach pokoju. Stwierdził, iż celem Rosji jest „ustanowienie [w Kijowie] rządu, który tańczyłby pod [graną przez Rosjan] muzykę” oraz demilitaryzacja Ukrainy. Podkreślił więc, że najistotniejszym elementem ewentualnego porozumienia pokojowego jest poszanowanie niepodległości i suwerenności Ukrainy.
Szef niemieckiej chadecji Friedrich Merz, reagując na spotkanie, podziękował przywódcom Wielkiej Brytanii i Francji za ich wysiłek na rzecz osiągnięcia „trwałego i sprawiedliwego pokoju w Ukrainie”, co jest jego zdaniem „kluczowe dla zbudowania mostów przez Ocean Atlantycki”.
Odnosząc się do spotkania w Londynie, szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock zwróciła uwagę na konieczność utrzymania jedności państw wspierających Ukrainę w obliczu trwającej rosyjskiej agresji. Oceniła, że „sprawiedliwy pokój uda się osiągnąć wtedy, kiedy nie będzie dochodziło do odwracania ról ofiary i sprawcy”. Wezwała do zapewnienia Ukrainie możliwości wszczęcia rozmów pokojowych „z pozycji siły”.
Potrzebę kontynuacji politycznego i militarnego wsparcia dla Ukrainy potwierdzono podczas zwołanej 3.03 br. narady ministrów obrony Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski i Włoch.
Mimo tych zapowiedzi kontynuacji pomocy dla Ukrainy, kluczową kwestią w przypadku Niemiec pozostaje problem „hamulca zadłużenia” oraz proces tworzenia nowej większości parlamentarnej po wyborach (V. Savinok)
https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/kanzler-london-2336520
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/ukraine-gipfel-london-102.html
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/ausland/baerbock-london-ukraine-krieg-russland-100.html