Spotkanie przedstawicielek rządu Niemiec z uczestnikami programu „Jugend erinnert” w Miejscu Pamięci Sachsenhausen
#Sachsenhausen #kulturapamięci #Programdotacyjny #MłodzieżPamięta #Jugend erinnert #Roth #Baerbock #Paus
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth wraz z minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock i federalną minister ds. młodzieży Lisą Paus złożyły wizytę w dniu 23 kwietnia 2024 r. w Miejscu Pamięci Sachsenhausen.
W czasie spotkania przeprowadzono rozmowy z uczestnikami programu dotacyjnego „Młodzież pamięta” („Jugend erinnert”) realizowanego na płaszczyźnie federalnej, którzy współdziałali w tworzeniu projektów dotyczących kultury pamięci oraz programów edukacyjnych. Program „Jugend erinnert” umożliwia młodym ludziom aktywne zajmowanie się przeszłością oraz podtrzymywanie pamięci o Holocauście i przyczynia się zarazem w sposób istotny do przeciwdziałania postawom antysemityzmu i rasizmu.
Uczestnicy programu przedstawili przy okazji wyniki realizacji swych projektów i rozmawiali z minister Roth oraz szefowymi wspomnianych resortów o dalszych innowacyjnych koncepcjach dotyczących obszaru polityki pamięci i edukacji.
Minister Paus podkreśliła, że rozliczanie się z narodowym socjalizmem wzmacnia kulturę pamięci, buduje empatię dla ofiar i przekazuje wartości demokratyczne. Jej zdaniem właśnie młodzi ludzie powinni mieć możliwość zajmowania się historią i kształtowania własnej postawy również poza szkołą i zajęciami z historii. Takie jest założenie programu „Jugend erinnert”, adresowanego do różnych grup młodzieży. W odczuciu minister jest rzeczą ważną, że dzięki zaangażowaniu młodych ludzi będą tworzone odniesienia do aktualnego rozwoju społecznego. W społeczeństwie postmigracyjnym, jakim są Niemcy, będzie to szansa, by nadać większe znaczenie kulturze pamięci i sprostać wymogom postępującej różnorodności kulturowej.
Na zakończenie spotkania złożono kwiaty w miejscu egzekucji na dawnym placu apelowym.
Program „Młodzież pamięta” został uruchomiony w 2019 r. i opiera się na trzech zasadniczych filarach, które są realizowane przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ), Ministerstwo Spraw Zagranicznych (AA) oraz Pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM).
Linia dotacyjna wdrażana przez BKM jest skierowana do Miejsc Pamięci i centrów dokumentacyjnych w Niemczech zajmujących się rozrachunkiem z narodowym socjalizmem. W 2020 r. uruchomiono ponadto dodatkową linię dotującą projekty, których tematem jest rozliczanie się z bezprawiem dyktatury SED i jej skutkami. Wspierane przez BKM projekty umożliwiają ośrodkom pamięci i podmiotom kształcenia historyczno-politycznego dalsze rozwijanie (wspólnie z młodymi ludźmi) ich edukacyjnych ofert. W aktualnej edycji realizacja projektów została powierzona fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” („Erinnerung, Verantwortung und Zukunft”). (M. Wagińska-Marzec)