Spotkanie minister Roth z młodzieżą w Lipsku − wokół bilansu „Paszportu do kultury"
#Lipsk #Roth #spotkaniezmłodzieżą #PaszportdoKultury # bilans #ofertykulturalne
W dniu 30 maja 2024 r. minister stanu ds. kultury Claudia Roth złożyła wizytę w Lipsku, gdzie spotkała się z uczniami muzyczno-sportowego gimnazjum oraz przedstawicielami sceny kulturalnej, by zapoznać się z ich opiniami i doświadczeniami na temat wprowadzonego przez nią przed rokiem „Paszportu do kultury” (KulturPass).
Podczas spotkania w księgarni wydawnictwa Zweitausendeins wymieniono uwagi na temat funkcjonowania „Paszportu” w ciągu ostatniego roku. Z rozmów z młodzieżą wynikało, że „Paszport” jest „skuteczny” i „działa”. Jest on dla młodych ludzi zachętą do uczestniczenia w życiu kulturalnym, motywując ich do odkrywania i poznawania krajobrazu kulturowego w Niemczech. Z drugiej strony wzmacnia też branżę kultury i pomaga jej pozyskiwać publiczność „jutra”. Spostrzeżenia te odnoszą się wprawdzie, zdaniem Roth, do całych Niemiec, ale w szczególny sposób dotyczą także Saksonii.
Według Roth przeprowadzony po roku funkcjonowania „Paszportu” bilans dowodzi, że skorzystało z niego dotąd łącznie ponad 330 tys. młodych ludzi. W ramach „Paszportu” zakupiono w księgarniach ok. 850 tys. książek. Pozytywne wyniki odnotowały także placówki kinowe, które sprzedały ponad 480 tys. biletów na seanse filmowe, co stanowiło duże wsparcie dla branży kinowej. Ponadto niemal 160 tys. osób wzięło udział w koncertach i przedstawieniach teatralnych, a prawie 11 tys. młodych ludzi wykorzystało udostępnione im środki na zwiedzanie muzeów lub parków.
Pomyślne wyniki odnotowano również na terenie Saksonii, gdzie z „Paszportu” skorzystało prawie 13 tys. osób, uczestnicząc w ok. 70 tys. ofert kulturalnych, za kwotę ok. 1,5 mln euro. Również w tym wypadku najwięcej przyznanych środków przeznaczono na zakup książek (ponad 37 tys. nowych nabytków); na drugim miejscu uplasowały się seanse kinowe (22 tys. sprzedanych biletów), a następnie udział w koncertach i spektaklach teatralnych (8 tys. wizyt w salach koncertowych i teatrach). Dane liczbowe dotyczące Lipska są również, w ocenie Roth, zadowalające; posiadaczem „Paszportu” jest w nim blisko 2 tys. młodych ludzi, którzy skorzystali już z ponad 20 tys. ofert kulturalnych za łączną kwotę 475 tys. euro.
Minister Roth wyraziła zadowolenie z dotychczasowych efektów funkcjonowania „Paszportu” jako instrumentu, który się sprawdził, by przyciągnąć młodych do kultury i przedstawić im szeroką paletę wydarzeń kulturalnych, proponowanych przez różne instytucje. Poinformowała jednocześnie, że można zauważyć duże zainteresowanie tym, aby „Paszport” wprowadzić również w całej Europie, o czym przekonały ją rozmowy z kolegami po fachu na płaszczyźnie europejskiej.
W czerwcu br. uruchomiono w Niemczech drugą turę „Paszportu” dla młodych osób, które w bieżącym roku kończą 18 lat. Otrzymają one wprawdzie zmniejszoną o połowę pulę środków do dyspozycji (jedynie 100 euro, zamiast 200 euro), co Roth tłumaczyła napiętą sytuacją finansową w kraju, lecz już samo przedłużenie funkcjonowania „Paszportu” jest w tych kryzysowych czasach, jej zdaniem, pozytywnym sygnałem. Niemniej jednak można było usłyszeć również sceptyczne głosy na temat zredukowania środków na ten cel. Niektórzy mówili, że jest to wręcz „świadectwo ubóstwa”, że rząd federalny oszczędza akurat na kulturze i oświacie. (M.Wagińska-Marzec)
https://miz.org/de/nachrichten/kulturstaatsministerin-claudia-roth-zieht-bilanz-zum-kulturpass
https://www.boersenblatt.net/home/claudia-roth-wuenscht-sich-erneut-europaeischen-kulturpass-333481