Spadek zaufania do państwa w niemieckim społeczeństwie
#sondaż #Niemcy #państwo #obywatele #kryzysy
Jak pokazały wyniki badania przeprowadzonego przez instytut Forsa na zlecenie niemieckiego związku zawodowego dbb (dbb beamtenbund und tarifunion), zaufanie do państwa wśród Niemców wyraźnie spada: tylko 29% obywateli RFN jest obecnie zdania, że państwo jest w stanie wypełniać swoje zadania. Rok temu takiego zdania było 45% badanych, zaś w 2020 r. ‒ 56%. Oznacza to, że zaufanie Niemców do władz wzrosło po wybuchu pandemii COVID-19, jednak wraz z narastaniem kolejnych kryzysów (gospodarcze konsekwencje pandemii, wojna w Ukrainie, inflacja), poziom zaufania wyraźnie spadał.
Obecnie 66% obywateli RFN uważa, że państwo niemieckie jest przeciążone zadaniami i problemami. Odsetek ten jest najwyższy wśród sympatyków partii opozycyjnych: AfD (90%) oraz Die Linke (78%), a także współtworzącej koalicję FDP (80%). Wśród konkretnych problemów, którymi przeciążone są władze państwa, respondenci wskazali przede wszystkim: bezpieczne i przystępne cenowo zaopatrzenie w energię (17%; w ubiegłym roku ‒ jedynie 4%). Biorąc pod uwagę prognozowany dalszy wzrost cen energii, wartość ta może zwiększyć się w najbliższych miesiącach, a to oznaczać będzie dalszy spadek zaufania co do kompetencji państwa w niemieckim społeczeństwie. Na kolejnych miejscach znalazły się: klimat i ochrona środowiska (15%) oraz szkolnictwo i polityka edukacyjna (13%).
Badanie wykazało również, że 45% Niemców twierdzi, iż koszty funkcjonowania służby publicznej są zbyt wysokie; przeciwnego zdania jest 49%. Wartości te nie zmieniły się w znacznym stopniu w porównaniu z poprzednimi latami. (TM)
5 września 2022