Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Slider monografie

Serwis Instytutu Zachodniego 75/2019

  • NOWA „STARA” KOALICJA W HESJI

#Hesja #Landtag #CDU #Zieloni #koalicja

W dniu 23 grudnia 2018 r. liderzy CDU i Zielonych w Hesji podpisali nową umowę koalicyjną. Dzień wcześniej projekt umowy zaakceptowały krajowe organizacje obydwu partii. Tym samym dobiegły końca blisko dwumiesięczne rozmowy koalicyjne, a nowy rząd Hesji będą tworzyły partie rządzące wspólnie od stycznia 2014 r.

W nowym gabinecie pozycja partii Zielonych ulegnie wzmocnieniu. Nowy rząd musi zyskać jeszcze akceptację Landtagu. Podczas inauguracyjnego posiedzenia nowego Landtagu (18.01.2019) odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla premiera V. Bouffiera. Wynik głosowania nie jest pewny, gdyż partie koalicyjne dysponują przewagą zaledwie jednego mandatu nad partiami opozycyjnymi (69 do 68). (PK)

https://www.sueddeutsche.de/politik/gruene-cdu-hessen-koalition-1.4264584

https://www.zeit.de/news/2018-12/23/neuauflage-von-schwarz-gruen-in-hessen-auf-der-zielgeraden-181223-99-332730

  • REKORDOWY POZIOM ZATRUDNIENIA W NIEMCZECH W 2018 ROKU

#RFN #zatrudnienie #prognoza

W dniu 2 stycznia 2019 r. Niemiecki Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne zatrudnienie w Niemczech w 2018 r. wynosiło 44,8 mln osób. Jest to najwyższy wskaźnik od momentu zjednoczenia Niemiec. W tej liczbie znajdują się zarówno pracownicy, jak i samozatrudnieni pracodawcy.

W porównaniu z 2017 r. zatrudnienie wzrosło o 562 000 osób, tj. o 1,3%. Tendencja wzrostu zatrudnienia trwa w Niemczech już od 15 lat. W tym okresie powstało dodatkowo 5,5 mln miejsc pracy. Wzrost ten dotyczy wyłącznie etatowych miejsc pracy. Liczba samozatrudnionych przedsiębiorców pozostaje bez zmian. Mimo lekkiego osłabienia koniunktury w ostatnim kwartale 2018 r. eksperci oczekują, że w 2019 r. zarówno zatrudnienie, jak i wynagrodzenia będą nadal rosły. W ich ocenie największym wyzwaniem dla trwającej od 9 lat koniunktury w Niemczech pozostanie niedobór wykwalifikowanych pracowników. (JS)

„Frankfurter Allgemeine Zeitungˮ 3.01.2019

  • NIEMCY W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA ONZ

#RFN #ONZ #RadaBezpieczeństwa #pokój #bezpieczeństwo

Od dnia 1 stycznia 2019 r. Niemcy znalazły się wśród dziesięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przez najbliższe dwa lata (kadencja 2019-2020) będą uczestniczyły w podejmowaniu istotnych decyzji wpływających na globalny pokój i bezpieczeństwo. Razem z RFN kadencję rozpoczęły: Belgia, Indonezja, RPA i Dominikana, które dołączyły do Polski, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwinei Równikowej i Peru oraz stałych członków RB: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji.

Niemcy zajęły miejsce w RB po raz szósty. Zastąpiły Holandię i Włochy, które podzieliły się dwuletnią kadencją w Radzie Bezpieczeństwa ‒ Włochy sprawowały ją w pierwszej, a Holandia w drugiej jej części. Niemcy otrzymały drugie z miejsc przypadających państwom europejskim. Zgodnie z deklaracją Ministra Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maasa, niemiecki głos w RB może być uznawany za „głos Unii Europejskiej”.

RFN jest postrzegana w ONZ jako rosnące mocarstwo, przyjmujące na siebie odpowiedzialność za dobrostan świata, w tym państw rozwijających się, stabilizację obszarów konfliktowych, powstrzymywanie zmian klimatu, realizację Zrównoważonych Celów Rozwoju, regulację konfliktów zbrojnych, a także za promocję demokracji i poszanowania dla praw człowieka oraz ochronę uchodźców, migrantów i „uchodźców klimatycznych”. Niemcy są czwartym udziałowcem budżetu ONZ (po USA, Chinach i Japonii), a także trzecim donatorem pomocy humanitarnej i znaczącym donatorem pomocy rozwojowej. 

RFN w RB zamierza skupić się na czterech obszarach działania: umacnianiu pokoju, w tym systemu operacji pokojowych ONZ, umacnianiu sprawiedliwości i rządów prawa, wprowadzaniu innowacji w celu powstrzymywania zmian klimatu oraz wzmacnianiu partnerstwa z państwami rozwijającymi się i obszarami wymagającymi pomocy. (JDP)

https://www.un.org/securitycouncil/

https://new-york-un.diplo.de/un-en

  • GLOBALNY RANKING INNOWACYJNOŚCI ‒ NIEMCY NA CZWARTYM MIEJSCU

#innowacje #ranking #BDI #InnovationsIndikator

Niemcy zajmują 4. miejsce na świecie pod względem innowacyjności ‒ jak wynika z raportu „Innovationsindikator 2018” przygotowanego przez Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI) we współpracy z Fraunhofer Institut für System- und Innovationsforschung i Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung (ZEW).

W raporcie uwzględniono 35 państw, których innowacyjność oceniono w 5 obszarach: gospodarka, nauka, edukacja, państwo, społeczeństwo. W każdym obszarze brano pod uwagę wiele wskaźników dotyczących innowacji z różnych z źródeł (m.in. OECD, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowe Forum Ekonomiczne, Bank Światowy).

Autorzy raportu i komentatorzy zwracają uwagę na powiększający się dystans RFN do czołówki rankingu. Przyczyn upatrują przede wszystkim w zaległościach średnich przedsiębiorstw niemieckich w zakresie innowacji. Postulują reakcję władz RFN, m.in. poprzez podatkowe ułatwienia dla sektora badań i rozwoju, rozbudowę infrastruktury cyfrowej oraz inwestycje w praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji.

Singapur przejął w rankingu „Innovationsindikator 2018” pierwsze miejsce od Szwajcarii, która zajmowała je od 17 lat. Trzecie miejsce zajęła Belgia; na kolejnych miejscach za RFN znalazły się: Szwecja (5), USA (6) i Wielka Brytania (7). Polska została sklasyfikowana na 26. pozycji. (TM)

https://bdi.eu/artikel/news/innovationsindikator-2018-deutschland-liegt-deutlich-hinter-spitzenreitern/Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640