Serwis Instytutu Zachodniego 3(126)/2020
CDU I SPD TRACĄ CZŁONKÓW. ZIELONI ZYSKUJĄ NAJWIĘCEJ
#partie #liczebność #członkowiepartii #CDU #SPD #Sojusz 90/Zieloni
Kierownictwa partii reprezentowanych w Bundestagu udzieliły Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa) informacji na temat liczby swych członków na koniec 2019 r. W porównaniu do stanu z 31 grudnia 2018 r. najwięcej straciły CDU i SPD, a zyskali Zieloni.
Liczba członków CDU na dzień 31 grudnia 2019 r. wyniosła 407,3 tys. i była niższa niż rok wcześniej o ok. 9 tys. Siostrzana CSU odnotowała za to minimalny wzrost liczby członków (o 1,8 tys.), która na koniec ubiegłego roku wyniosła 140,9 tys. osób. Największe ubytki kadrowe (niespełna 18,5 tys. osób) odnotowała SPD, która 31 grudnia 2019 r. liczyła 419,3 tys. członków (rok wcześniej 437,8). Najwięcej nowych osób (ok. 20 tys.) pozyskała partia Sojusz 90/Zieloni, która liczy obecnie 95 tys. członków (na koniec 2018 r. 75,3 tys.). Również FDP odnotowała niewielki przypływ członków. Do partii należy obecnie 65,5 tys. osób (rok wcześniej 63,9 tys.). Najstabilniej prezentuje się baza członkowska Die Linke: we wrześniu 2019 r. do partii należało 61,1 tys. osób, podczas gdy na koniec 2018 r. 62 tys. Alternatywa dla Niemiec w ubiegłym roku znacząco zwiększyła swój potencjał kadrowy (o 1,6 tys. osób). Na koniec 2019 r. do AfD należało 35,1 tys. osób (rok wcześniej 33,5 tys.).
Po raz kolejny potwierdził się istniejący od kilkunastu lat niekorzystny dla SPD i partii chadeckich trend polegający na kurczeniu się ich bazy członkowskiej (często w wyniku wymierania najstarszych członków, co nie jest rekompensowane przez przypływ nowych członków). Tym razem bawarska CSU zdołała go powstrzymać m.in. w efekcie zmian we władzach partii. Zmiany potencjału kadrowego największych niemieckich partii politycznych w znacznym stopniu pokrywają się z wynikami sondaży. W przeciągu 2019 r. najwyższy wzrost notowań sondażowych odnotowali Zieloni, a największe straty ponieśli socjaldemokraci. (PK)
https://www.zeit.de/politik/deutschland/2020-01/parteien-cdu-spd-mitglieder-rueckgang
WIZYTA KANCLERZ MERKEL W MOSKWIE
#Merkel #Putin #wizyta #Moskwa
Po raz pierwszy od maja 2015 r. kanclerz Angela Merkel złożyła wizytę w Moskwie (11.01.2020), dokąd przybyła z ponad dwudziestoosobową delegacją (w jej skład wchodził m.in. minister spraw zagranicznych Heiko Maas). Rozmowy kanclerz z prezydentem Putinem zdominowała problematyka bliskowschodnia: konflikt wokół Iranu, wojna domowa w Syrii i wojna w Libii. Konflikt ukraiński zszedł na plan dalszy.
Rozmowy toczyły się w bardzo dobrej atmosferze, o czym świadczyła wspólna konferencja prasowa obojga przywódców. Putin wsparł inicjatywę Merkel zwołania do Berlina konferencji pokojowej w sprawie Libii (konferencja planowana jest na 19 stycznia br.). Kanclerz nie tylko unikała jakiejkolwiek krytyki pod adresem gospodarza, lecz wyrażała uznanie dla jego ostatnich działań. Oboje przywódcy uznali, że porozumienie JCPOA zawarte w 2015 r. z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego państwa powinno być przestrzegane pomimo wycofania się z niego Stanów Zjednoczonych. Merkel i Putin zgodnie opowiedzieli się też za zakończeniem budowy gazociągu Nord Stream 2 i skrytykowali sankcje nałożone ostatnio przez Stany Zjednoczone. (SŻ)
https://www.bundeskanzlerin.de/bkin-de/aktuelles/kanzlerin-in-moskau-1710316
KONFERENCJA NA TEMAT LIBII W BERLINIE
#Libia #Niemcy #procesberliński
W niedzielę (19.01.2020) w Berlinie odbędzie się z inicjatywy Niemiec szczyt szefów państw i rządów poświęcony sytuacji w Libii, w której trwa konflikt między rządem jedności narodowej kierowanym przez Fajiza as-Saradża i zbuntowanym generałem Chalifą Haftarem, który dowodzi samozwańczą tzw. Libijską Armią Narodową. W szczycie wezmą udział przedstawiciele Chin, Francji, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii, a także Algierii, Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Republiki Konga, Turcji i Włoch. Na konferencji będą też obecni reprezentanci ONZ, Unii Europejskiej, Unii Afrykańskiej i Ligii Arabskiej. Zaproszenie zostały także wystosowane do premiera Libii i generała Haftara.
Konferencja w sprawie Libii odbywa się ramach tzw. procesu berlińskiego, który obejmuje konsultacje i działania wspierające starania ONZ na rzecz zakończenia wojny domowej w tym państwie. Spotkania i rozmowy na temat konfliktu w Libii prowadzone są w Berlinie od września ubiegłego roku. W dniu 11 stycznia br. na specjalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE szefowi dyplomacji RFN H. Maasowi udzielono mandatu do prowadzenia mediacji w imieniu UE i państw członkowskich. Sytuacja w Libii była też jednym z głównych tematów ostatniego spotkania kanclerz A. Merkel z prezydentem Rosji W. Putinem w Moskwie (11.01.2020). W ostatni poniedziałek (13.01.2020) w stolicy Rosji odbyły się rozmowy szefów rosyjskiej i tureckiej dyplomacji z premierem as-Saradżem i generałem Haftarem. Szef rządu libijskiego podpisał porozumienie w sprawie trwałego zawieszenia broni, nie zrobił tego natomiast Haftar, który we wtorek wyjechał z Moskwy.
W dniu 16.01.2020 r. wizytę w libijskim Bengasi odbył H. Maas, który spotkał się z generałem Chalifą Haftarem. Zaangażowanie w negocjacje dotyczące ustabilizowania sytuacji w Libii wynika z dążenia Niemiec do wykazania ich zdolności i gotowości do wzięcia odpowiedzialności za stabilność całego regionu. Ważnym motywem działania niemieckiego rządu są także obawy przez nowym napływem uchodźców do UE w wyniku dalszej eskalacji konfliktu wewnątrz Libii. Poza tym Libia jest też dla Niemiec jednym z ważniejszych dostawców ropy naftowej. W 2018 r. udział tego surowca w niemieckim imporcie z Libii stanowił 99,4%. (KJ)
https://www.sueddeutsche.de/politik/libyen-haftar-el-serraj-1.4756285-2
https://www.faz.net/aktuell/politik/deutsche-wirtschaft-hofft-auf-wiederbelebung-der-handelsbeziehungen-mit-libyen-16583754.html
KONFERENCJA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA MANEWRÓW NATO DEFENDER 2020
#DEFENDER2020 #NATO #Bundeswehra #siłyszybkiegoreagowania #Rosja
W dniu 14.01.2020 r. w Berlinie przedstawiciele sił zbrojnych USA (gen. Andrew M. Rohling) i Bundeswehry (gen. Stefan Fix) poinformowali niemiecką opinię publiczną o szczegółach rozpoczynających się manewrów DEFENDER 2020 i wiążącej się z tym ewentualnej dotkliwości dla niemieckiego społeczeństwa.
Ćwiczenia DEFENDER 2020 będą największą operacją wojskową USA w Europie od 25 lat i największą relokacją żołnierzy oraz sprzętu wojskowego. Weźmie w nich udział ponad 37 tys. żołnierzy z 18 państw, w tym około 20 tys. żołnierzy armii USA. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności szybkiego reagowania NATO, głównie w zakresie przenoszenia dużych jednostek wojskowych na obszar potencjalnego teatru działań wojennych i z powrotem do państwa pochodzenia. W przypadku DEFENDER 2020 rejonem potencjalnego konfliktu są Polska, Niemcy, państwa bałtyckie i Gruzja.
Manewry DEFENDER 2020 bywają w Niemczech przedstawiane, głównie przez Die Linke, jako niepotrzebna prowokacja wobec Rosji. Z tego powodu Bundeswehra oraz armia USA przykładają dużą wagę do przekazywania otwartej i szczegółowej informacji na ich temat. W najbliższych tygodniach będą systematycznie organizowane spotkania z mediami dot. przebiegu ćwiczeń oraz przemieszczania się wojsk obcych państw po terytorium RFN.
Największym utrudnieniem dla ludności będzie transport sprzętu z USA na wschodnie rubieże NATO. Przerzuty z niemieckich, holenderskich i belgijskich portów będą prowadzone od stycznia do maja, z głównym natężeniem na przełomie lutego i marca. Za nadzór nad tym przedsięwzięciem ze strony RFN jest odpowiedzialny gen. Martin Schelleis. (JDD)
https://www.bundeswehr.de/de/aktuelles/meldungen/die-drehscheibe-nimmt-fahrt-auf-170054
UPAMIĘTNIENIE 30-LECIA OKUPOWANIA CENTRALI STASI W BERLINIE
#Stasi #SED #demonstracje #1990 #rocznica #Grütters
W dniu 15 stycznia 2020 r. główne dzienniki radiowe i telewizyjne, a także czołowi politycy w Berlinie i Poczdamie przypominali znamienne wydarzenia, jakie miały miejsce 30 lat temu (15.01.1990), związane z zajęciem gmachu Centrali Stasi przy Normannenstraße w Berlinie wschodnim. Setki tysięcy demonstrantów w b. NRD szturmowało wtedy budynek Stasi, chcąc uchronić wiele tysięcy zgromadzonych w nim akt przed zniszczeniem przez aparat bezpieczeństwa. Akta te stanowią ważne i wiarygodne źródło dla badaczy zajmujących się historią dyktatury SED (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands) i byłej NRD.
Prezydent Frank-Walter Steinmeier odwołując się do tamtych wydarzeń, mówił o odwadze demonstrantów i podkreślił znaczenie wiedzy, jaką zawierają te akta; jest ona potrzebna, stwierdził, aby być czujnym i zdolnym do obrony „w naszej demokracji”, a przede wszystkim „dla naszej demokracji”. I tę wiedzę ‒ mówił ‒ należy przekazywać następnym pokoleniom.
Również minister stanu ds. kultury Monika Grütters podkreśliła, że federacja w dalszym ciągu stara się o trwałe zabezpieczenie tej spuścizny. Zarówno Archiwum Federalne, jak też Pełnomocnik federalny ds. akt Służb Bezpieczeństwa b. NRD podlegają kompetencji minister stanu ds. kultury i mediów (BKM). „Celem naszych starań będzie zawsze przeciwdziałanie bagatelizowaniu dyktatury SED i relatywizowaniu cierpienia ofiar” ‒ zapewniała M. Grütters w dniu 30. rocznicy tamtych historycznych wydarzeń.
Zarówno prezydent, jak też minister Grütters za szczególnie ważne uznali fakt, aby ludzie nadal mieli możliwość wglądu w swoje akta i mogli sami prywatnie przeprowadzić swój osobisty rozrachunek w bezprawiem SED. W ich opinii potrzeba informacji i wyjaśniania przeszłości NRD jest obecnie bardziej aktualna niż kiedykolwiek dotąd. Świadczy o tym wysoka liczba wniosków dotyczących wglądu do akt (ponad 56 500 tylko w 2019 r.). Warto zaznaczyć, że powołana w 1998 r. Federalna Fundacja Rozrachunku z Dyktaturą SED wsparła od początku swego istnienia ponad 3300 projektów w tym zakresie (wystawy, projekty edukacyjne, filmy dokumentalne, projekty z udziałem świadków czasu) kwotą ok. 48 mln euro. (MWM)
https://www.cdu.de/artikel/30-jahrestag-sturm-auf-die-stasi-zentrale-ostberlin