Serwis Instytutu Zachodniego 2(125)/2020
ZJAZD CSU W SEEON. PROPOZYCJE MARKUSA SÖDERA
#CSU #frakcja #CDU #CSU #grupakrajowa #Bundestag #wielkakoalicja #Seeon #Söder
W dniach 6-8 stycznia br. w Seeon odbył się coroczny zjazd grupy krajowej CSU w Bundestagu. Posłowie debatowali nad takimi kwestiami, jak podatki, innowacje czy inwestycje w cyfryzację. Premier Bawarii i przewodniczący CSU Markus Söder wezwał do poważnej debaty wokół wyzwań współczesności, jak ochrona klimatu, wdrażanie nowych technologii czy zmieniająca się sytuacja gospodarcza. Przewodniczący grupy krajowej CSU w Bundestagu Alexander Dobrint domagał się m.in. szeregu ulg podatkowych, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, aby utrzymać ich konkurencyjność, oraz dla firm inwestujących w cyfryzację. Posłowie przyjęli pięć uchwał dotyczących m.in. wsparcia dla rolnictwa, odciążeń podatkowych dla obywateli i ich lepszej ochrony socjalnej, polityki regionalnej oraz wyzwań nowego dziesięciolecia. Zjazdowi towarzyszyła demonstracja 2000 rolników protestujących przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących nawozów.
Sporo kontrowersji wywołała wypowiedź M. Södera, który ‒ bez wcześniejszych konsultacji z koalicjantami ‒ postulował przebudowę i odmłodzenie składu rządu federalnego. Z dystansem do tego podeszła kanclerz A. Merkel, a rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert poinformował, że kanclerz nie planuje zmian w rządzie. Tymczasem goszcząca w Seeon przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer nie odcięła się jednoznacznie od słów M. Södera. (PK)
https://www.csu.de/aktuell/meldungen/januar-2020/neuer-schwung-fuer-deutschland/
https://www.sueddeutsche.de/politik/csu-seeon-klausur-soeder-dobrindt-seehofer-1.4745890
https://www.tagesschau.de/inland/csu-seeon-109.html
TRADYCYJNE SPOTKANIE FDP W ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI
#FDP #Lindner #spotkanie
W dniu 6 stycznia br. odbyło się w Stuttgarcie tradycyjne spotkanie partyjne FDP. Przewodniczący niemieckich liberałów Christian Lindner podkreślił w przemowie potrzebę rozwoju programu w obszarach polityki klimatycznej i środowiskowej oraz ostrzegał przed politycznym zastojem w Niemczech. Wskazując na „zwrot w lewo” SPD po wyborach na nowych przewodniczących, zapowiedział również próbę pozyskania dla FDP wyborców niezadowolonych z tej decyzji. Wymagałoby to poprawy wizerunku w środowisku robotniczym, czemu ma służyć akcja prowadzenia rozmów z robotnikami pod ich fabrykami dzień przed pierwszym maja. Na koniec przemowy przedstawił byłego polityka SPD Floriana Gerstera (m.in. poseł w l. 1987-1991, minister w Nadrenii- Palatynacie w l. 1991-2002) i kierownika Federalnej Agencji Pracy (w l. 2002-2004) jako nowego członka FDP.
Nowe pomysły pojawiające się wśród liberałów należy ocenić jako reakcję na niepowodzenia partii w 2019 r. Chociaż FDP wróciła do parlamentów krajowych Bremy i Turyngii, nie udało się jej to w Brandenburgii i Saksonii, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskała słaby wynik 5,4% oddanych głosów. Problemem dla FDP pozostaje to, iż od czasu opuszczenia negocjacji w sprawie stworzenia koalicji z CDU/CSU i Zielonymi w 2017 r. liberałowie nie potrafią się przebić ze swoimi postulatami do debaty publicznej. Równocześnie ich wyniki sondażowe utknęły między 7% a 10%. Ze względu na niewielką liczbę wyborów lokalnych w 2020 r. (krajowe w Hamburgu oraz samorządowe w Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii), następne miesiące stanowią okazję do rozwoju programowego liberałów oraz przygotowania na liczne wybory w 2021 r. (MW)
https://www.sueddeutsche.de/politik/fdp-dreikoenigstreffen-lindner-stuttgart-1.4745892
https://www.zeit.de/politik/deutschland/2020-01/fpd-dreikoenigstreffen-christian-lindner-waehler-spd
MINISTER ROZWOJU NIEMIEC PROPONUJE NOWY PAKT UE Z AFRYKĄ
#Müller #Afryka #UE #rozwój #Koton #AKP
Minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju RFN Gerd Müller przedstawił w wywiadzie dla gazety „Handelsblatt” (10.01.2020) propozycje nowego otwarcia w polityce UE wobec Afryki. Jego głównym elementem ma być zawarcie „paktu stulecia” ‒ nowego, kompleksowego porozumienia handlowego pomiędzy UE a Unią Afrykańską. Według G. Müllera, pakt powinien obejmować cztery główne tematy: 1) zwalczanie głodu i ubóstwa; 2) rozszerzenie na państwa afrykańskie Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal), ogłoszonego przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r.; 3) kwestie bezpieczeństwa i uregulowanej migracji oraz 4) sprawiedliwe relacje handlowe.
Okazją do nowego otwarcia w relacjach Europy z Afryką ma być wygaśnięcie w maju br. konwencji z Kotonu (zawartej w 2000 r. na 20 lat), regulującej dotychczas stosunki handlowe UE z państwami Afryki, Karaibów i regionu Pacyfiku (AKP). Konwencja straciła aktualność, ponieważ stanowi głównie instrument pomocy humanitarnej i nie uwzględnia współczesnych wyzwań, takich jak migracje, zmiany klimatyczne oraz obecne relacje handlowe.
Jak zadeklarował G. Müller, zawarcie nowego porozumienia z Unią Afrykańską będzie jednym z celów niemieckiej prezydencji w Radzie UE, rozpoczynającej się w dniu 1 czerwca 2020 r. Jak zaznaczył minister, UE nie może dłużej traktować Afryki jedynie jako źródła tanich surowców i rynku zbytu dla subwencjonowanych, tanich produktów rolniczych. Jego zdaniem należy m.in. stopniowo integrować państwa północnoafrykańskie ze wspólnym rynkiem UE, oferować odpowiednie ceny za importowane z Afryki surowce, inwestować w infrastrukturę i rozwój państw afrykańskich, angażować się w rozwijanie źródeł energii odnawialnej oraz zwiększać aktywność inwestorów europejskich, szczególnie z sektora średnich przedsiębiorstw. (TM)
NAZISTOWSKA PRZESZŁOŚĆ SZEFÓW KRAJOWEGO URZĘDU KRYMINALNEGO
#historia #IIwojnaświatowa #rozliczenia #KrajowyUrządKryminalny #LKA
Pierwsi czterej kierownicy Krajowego Urzędu Kryminalnego (Landeskriminalamt, LKA) w Nadrenii Północnej-Westfalii, pełniący funkcję w l. 1946-1969, byli nazistowskimi zbrodniarzami. Jest to wniosek z kilkuletnich badań, które na zlecenie wspomnianego urzędu przeprowadził Martin Hölzel. W grudniu 2019 r. historyk zaprezentował ekspertyzę, w której omówił szczegółowo działalność późniejszych szefów placówki w okresie reżimu narodowosocjalistycznego, a przede wszystkim II wojny światowej. Przykładowo Friedrich D’heil, kierownik LKA w l. 1948-1958, był członkiem specjalnych grup operacyjnych policji, które w 1939 r. wkroczyły do Polski. Następnie przez rok kierował policją kryminalną w okupowanej Łodzi, gdzie m.in. wydał rozkaz zabicia każdego Żyda przy próbie ucieczki z getta. Od 1943 r. pracował w policji kryminalnej w Danii, gdzie był odpowiedzialny za ściganie tzw. osób asocjalnych i ich deportowanie do obozów koncentracyjnych. Po wojnie nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności. W zatuszowaniu zbrodniczej przeszłości pomogła mu ‒ co jest jedną z tez raportu ‒ pełniona funkcja. Podobne wnioski można odnieść do pozostałych trzech osób.
Problem badania brunatnej przeszłości różnych urzędów jest obecnie szeroko dyskutowany w Niemczech. Coraz więcej instytucji zarówno federalnych, jak i krajowych, próbuje zmierzyć się z własną historią. Zalicza się do nich również Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało specjalną wystawę na ten temat pt. „Rosenburg ‒ Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości”. Współorganizatorem wystawy, pokazywanej obecnie w Poznaniu, jest Instytut Zachodni. (BR)
https://lka.polizei.nrw/sites/default/files/2019-12/191211_Gutachten%20lang.pdf