Seehofer wetuje berliński program przyjmowania uchodźców
#Seehofer #uchodźcy #krajzwiązkowy #Berlin #politykamigracyjna
Federalny Minister Spraw Wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) nie udzielił zgody na realizację programu przyjęcia przez kraj związkowy Berlin nowej grupy uchodźców z terytorium Grecji. Senat Berlina od dłuższego czasu zgłaszał gotowość przyjęcia kilkusetosobowej grupy uchodźców. Była to liczba znacznie większa niż wynikałoby z klucza podziału osób wnioskujących o ochronę międzynarodową pomiędzy poszczególne niemieckie kraje związkowe (mowa o systemie kwotowym EASY ‒ Erstverteilung von Asylbegehrenden).
Odmawiając zgody, min. Seehofer powołał się na przepisy niemieckiej ustawy o pobycie, zatrudnieniu i integracji cudzoziemców, a swoją decyzję motywował tym, że w kwestii przyjmowania uchodźców należy w pierwszej kolejności poszukać europejskiego rozwiązania i nie decydować się na indywidualne inicjatywy danych państw. Poszczególne niemieckie kraje związkowe nie powinny zaś wykraczać w tym obszarze poza decyzje podjęte na poziomie federacji, zwłaszcza że przejęcie uchodźców z innego państwa europejskiego mogłoby naruszać regulacje dublińskie. Zajmując takie stanowisko, Seehofer uniknął wysyłania sygnału, że to głównie jedno państwo bierze na siebie odpowiedzialność za realizację wspólnej polityki azylowej.
Burmistrz miasta Berlina Michael Müller (SPD) nazwał decyzję Seehofera skandaliczną. Weto Seehofera zostało złożone po długim okresie wyczekiwania na zatwierdzenie berlińskiego Landesprogramm przez jego resort. Na podobne zatwierdzenie czeka też kilka innych lokalnych programów przyjmowania uchodźców, m.in. program kraju związkowego Turyngia. Szanse na ich realizację są jednak znikome, gdyż stanowisko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest zdecydowane i ukierunkowane na uregulowanie polityki migracyjnej i azylowej w pierwszej kolejności na poziomie UE. (AK)