Scholz i Merz o wsparciu dla Ukrainy podczas „starcia kanclerskiego”
#Niemcy #wybory #Scholz #Merz #SPD #CDU/CSU #Ukraina
Podczas debaty (9.02 br.) między kandydatami kluczowych niemieckich sił politycznych na urząd kanclerza − SPD reprezentowanej przez Olafa Scholza oraz opozycyjnej CDU/CSU, którą reprezentował Friedrich Merz − poruszono m.in. kwestię kontynuacji niemieckiej pomocy militarnej dla Ukrainy.
Obaj kandydaci co do zasady zgodzili się z potrzebą kontynuowania niemieckiej pomocy militarnej dla Ukrainy, uzasadniając ją koniecznością zapewnienia Ukrainie warunków do skutecznej obrony przed agresją.
Kanclerz Scholz argumentował, że Ukraina również w przyszłości będzie potrzebowała pomocy ze strony Niemiec, gdyż będzie musiała posiadać duże siły zbrojne przy jednoczesnym braku możliwości ich utrzymywania z własnych zasobów gospodarczych. Powtórzył jednak, że w kwestii przekazania broni Kijowowi nadal będzie kierować się „rozsądnym podejściem” oraz nie udostępni ukraińskim siłom obrony pocisków manewrujących Taurus, aby Niemcy lub NATO nie znalazły się w bezpośrednim konflikcie z Rosją. Odnosząc się do kwestii przystąpienia Ukrainy do NATO, Scholz stwierdził, że obecnie ten pomysł odrzucają Stany Zjednoczone, a on uważa go za „nierealistyczny”. Sceptycznie odniósł się również do pomysłu wysłania do Ukrainy europejskich sił pokojowych, wskazując, że może to zasygnalizować Rosji brak pewności Europejczyków co do możliwości odbicia zajętych przez nią ukraińskich terenów.
Z kolei Merz podkreślił potrzebę „zdecydowanego wsparcia” Ukrainy w celu szybszego zakończenia rosyjskiej agresji. Zapowiedział m.in. przekazanie Kijowowi Taurusów, zapewniając o skoordynowaniu tego z partnerami europejskimi. Ocenił, że szybsze zakończenie działań wojennych byłoby możliwe, gdyby Niemcy „pomagali Ukrainie wcześniej, odważniej i mniej niezdecydowanie”. Uznał jednocześnie, że zakończenie wojny nie jest możliwe bez udziału USA, z którymi Europejczycy mają wypracować „wspólną koncepcję” w tej kwestii. Podobnie do Scholza, Merz sceptycznie ocenił pomysły przystąpienia Ukrainy do NATO oraz wysłania tam niemieckich sił pokojowych. Ostrzegał jednocześnie przed możliwym zaostrzeniem rosyjskiej agresywnej postawy przeciwko Zachodowi i Europie w ciągu następnych pięciu lat. (V. Savinok)
https://www.tagesschau.de/faktenfinder/merz-scholz-faktencheck-100.html