Raiffeisen Bank pod presją USA
#Raiffaisen #Austria #Rosja #sankcje
Rosyjski oddział austriackiego Raiffeisen Bank International przestanie od 10 czerwca przetwarzać płatności wychodzące w dolarach amerykańskich, a zmiana dotyczy wszystkich klientów banku w Rosji. Według komunikatu „wszystkie prawidłowo zrealizowane i wysłane do 7 czerwca do godziny 16:00 płatności w dolarach zostaną zrealizowane z uwzględnieniem wcześniej ustalonych ograniczeń”. Austriacki bank nie zamierza jednak wprowadzać ograniczeń dotyczących płatności przychodzących w dolarach amerykańskich. W dodatku w okresie 01.06-10.06 ma obowiązywać 50% rabat od prowizji banku za dokonywanie płatności wychodzących w dolarach amerykańskich.
Ograniczenie działalności Raiffeisen Bank w Rosji jest reakcją na komunikat ze strony Departamentu Skarbu USA, który ostrzegł, że dostęp do amerykańskiego systemu finansowego może zostać ograniczony ze względu na transakcje w Rosji. Ma to być wyrazem dążenia USA do zaostrzenia reżimu sankcyjnego. Wcześniej ze względu na presję ze strony USA Raiffeisen Bank anulował przygotowywaną od miesięcy wartą 1,5 mld euro transakcję zakupu udziałów w firmie budowlanej Strabag należących do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski.
Należy też nadmienić, że Raiffeisen Bank International odnotował ponad trzykrotny zysk z działalności w Rosji, do 1,8 mld euro w latach 2021–2023, co stanowi połowę całkowitego zysku banku w tym okresie. Przed inwazją Raiffeisen był największym zagranicznym bankiem prowadzącym działalność w Rosji. Od czasu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę działalność Raiffeisena w Rosji budziła liczne kontrowersje. Bank miał uznawać okupowane terytoria Ukrainy za część Rosji, obsługiwać wypłaty w tych regionach oraz udzielać preferencyjnych kredytów dla żołnierzy rosyjskich uczestniczących w inwazji. Władze ukraińskie domagały się objęcia austriackiego banku i jego zarządu sankcjami. Rzecznik Raiffeisen Bank stwierdził, że firma zacznie ograniczać działalność w Rosji i pracuje nad „dekonsolidacją” tamtejszej swojej spółki zależnej. (P. Andrzejewski)