Projekty kulturalne na rzecz zwalczania ekstremizmu prawicowego
#ekstremizm #antysemityzm #rasizm #kultura #media
Podczas 3. posiedzenia Komisji rządowej ds. zwalczania ekstremizmu prawicowego i rasizmu w dn. 25 listopada 2020 r. uchwalono szeroki pakiet przedsięwzięć mający dopomóc w walce z przejawami tego rodzaju postaw; uwzględniono w nim również obszernie sferę kultury. Będą to m.in.: projekt realizowany w różnych regionach Niemiec, który ma dotrzeć ze swym przesłaniem przede wszystkim do grup celowych oraz tych, którzy nie uczęszczają do muzeów. W tym celu fundacja Klassik Stiftung Weimar będzie mogła w ośrodkach miejskich, będących ogniskiem zapalnym zachowań ekstremistycznych i rasistowskich w Turyngii, zaprezentować mobilne projekty kulturalne. Ponadto Staatliche Kunstsammlungen Dresden oraz Deutsches Hygienemusem Dresden będą miały możność przygotowania większego przedsięwzięcia modelowego: „Muzea jako miejsca kształcenia demokracji” („Museen als Orte der Demokratiebildung”). Muzea rozpoczną wówczas realizowanie projektów kulturalnych z udziałem młodych ludzi na obszarach wiejskich na terenie Saksonii, np. na temat rasizmu.
Również w obszarze mediów będzie można poszerzyć i rozbudować kompetencje w zakresie użytkowania oraz tworzenia informacji. Jest istotne, by do młodych ludzi docierać z interesującymi ofertami poprzez możliwości cyfrowe, z którymi są oni dobrze obeznani. Przykładem może być gra do odtworzenia na komórce: „Call of Prevention”. Umożliwia ona wyartykułowanie i opracowanie własnych doświadczeń związanych z problemem dyskryminacji; wzmacnia też procesy kształtowania opinii demokratycznych, zwłaszcza w kontekście ekstremizmu islamistycznego i prawicowego.
Rozszerzony ma być również projekt Archiwum Cyfrowego Arolsen Archiv: „Jeder Name zählt” (Każde nazwisko się liczy). Za pomocą biografii i osobistych losów osób prześladowanych przez narodowych socjalistów będą w ramach projektu prowadzone szeroko zakrojone historyczno-polityczne programy edukacyjne z uczniami szkół ogólnokształcących i zawodowych, z policją, żołnierzami Bundeswehry, członkami straży pożarnej, klubami piłki nożnej czy też pracownikami firm prywatnych. Poprzez aktywne wspominanie ofiar nazizmu będą w sposób obrazowy i przystępny przekazywane informacje o losach jednostek.
Po posiedzeniu Komisji minister ds. kultury Monika Grütters zwróciła uwagę, iż narastający wciąż ekstremizm prawicowy, przemoc wobec Żydów i mniejszości są „trucizną” dla społeczeństwa niemieckiego. Pamięć o terrorze narodowosocjalistycznym przypomina wciąż, dokąd prowadzi nienawiść, wykluczenie i dyskryminacja. Toteż jest sprawą istotną, mówiła, aby wcześnie zadziałać prewencyjnie na rozwój młodych ludzi. Poprzez liczne projekty, których punktem ciężkości będą: różnorodność, rozwijanie kompetencji medialnych, kultura i historyczny rozrachunek z przeszłością, „chcemy i musimy zmierzyć się z atakami na demokratyczno-wolnościowy fundament” istniejącego porządku społecznego. Komisja stworzyła zatem podstawę do realizacji tego ważnego zadania społeczno-politycznego. (MWM)