Program kulturalny towarzyszący Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej 2024
#UEFA2024 #MistrzostwaEuropy #futbol #piłkanożna #kultura #program
Ramowy program kulturalny towarzyszący tegorocznym Mistrzostwom Europy (ME) w Piłce Nożnej, których gospodarzem są Niemcy, obejmuje łącznie ponad 300 imprez odbywających się w 45 miejscowościach na terenie całego kraju. Jego motto brzmi: „Vom Fußball berührt” (Pod dotknięciem piłki nożnej).
Jednym z największych projektów kulturalnych na UEFA 2024 jest przygotowana z dużym rozmachem wystawa sztuki: „In Motion – Art & Football” w Muzeum Futbolu w Dortmundzie (Dortmunder Fussballmuseum). Zostało na niej zaprezentowanych 175 dzieł sztuki pochodzących z międzynarodowych i narodowych zbiorów, począwszy od Dalego po Banksy’ego. Można na niej zobaczyć nigdy dotąd nie prezentowany przekrój malarstwa europejskiego modernizmu o tematyce związanej z futbolem. Znajdują się na niej dzieła reprezentujące sztukę każdego z państw biorących udział w ME.
W lutym br. odbyła się projekcja filmów o tematyce dotyczącej piłki nożnej, pt. „Elf Mal Morgen: Berlinale meets Fußball”. W ramach projekcji pokazano krótkie filmy dokumentalne, w których studenci Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej (Hochschule für Fernsehen und Film München) w Monachium przedstawili prace jedenastu różnych stowarzyszeń. Film jest dostępny w Mediatece stacji ARD.
Szczególną atrakcję programu stanowią wydarzenia pod nazwą „Stadien der Träume” (Stadiony marzeń) odbywające się w miastach będących gospodarzami UEFA 2024 (Berlin, Kolonia, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt n. Menem, Gelsenkirchen, Hamburg, Monachium, Stuttgart), w trakcie których organizowane są koncerty, wieczory autorskie i wystawy powiązane tematycznie z piłką nożną.
Wśród interesujących wydarzeń można także wymienić wystawę pt. „Winner” artystki Marianny Simnett, która stanowi połączenie sztuki, tańca, instalacji video i piłki nożnej. Ten interdyscyplinarny performance video można oglądać od maja br. w Museum Hamburger Bahnhof w Berlinie. Cała gama emocji, od euforii po przygnębienie z powodu porażki, zostały w nim przetransformowane i zainscenizowane w formie tańca.
Atrakcyjny program przygotowało też muzeum Martin-Gropius-Bau w Berlinie. Przestrzeń terenów zielonych przylegających do muzeum artyści z różnych krajów zamienili w swoisty „artystyczny park rozrywki” („Radical Playgrounds”). Projekt ten, zrealizowany przez stowarzyszenie Berliner Festspiele, zwraca uwagę na społeczno-edukacyjny wymiar gry i łączy w sobie labirynt (składający się z wielkoformatowych dzieł sztuki), performance, warsztaty, rozmowy oraz wystawę na temat placów zabaw.
Rozgrywki piłkarskie nie mogą się obejść bez śpiewów kibiców; należą już one do tradycji klubów piłkarskich i odzwierciedlają obrazowo emocje kibiców. Tym razem można ich posłuchać w dawnej traserni (Opernloft im Alten Fährterminal Altona) w Hamburgu, w pierwszym operowym wydaniu (wraz z utworami i ariami o tematyce piłkarskiej). Jest to wielowymiarowy utwór, pełen energii i dramatyzmu, który zrywa z tradycyjnym wyobrażeniem o klasycznym śpiewie operowym.
Na uwagę zasługuje też wystawa objazdowa „Fan. Tastic Finals” poświęcona wyobrażeniom o kobietach-fankach, podejmująca też temat rozrachunku z problemem seksizmu w piłce nożnej. Jej celem jest zainspirowanie do wymiany opinii. Wystawa jest prezentowana we wszystkich miastach, w których odbywają się rozgrywki piłkarskie.
Ponadto Lipsk przygotował wystawę pt. „Mitten in der Kurve” (Pośrodku zakrętu), która traktuje o żydowskiej kulturze futbolu i jego fanach, o ich zamiłowaniach i pasji wiążących się z tym sportem. Ekspozycja stanowi zarazem okazję do wymiany zdań na temat różnorodności życia społeczności żydowskiej oraz antysemityzmu w piłce nożnej. Jest też połączona z warsztatami.
W Haus der Kulturen der Welt realizowany jest z kolei projekt „Ballett der Massen” (Balet mas), w którym futbol został pokazany jako przeżycie estetyczne i społeczno-polityczne. Podczas cyklu dyskusji podiumowych oraz warsztatów jest on przedstawiany jako dynamiczna forma sztuki oraz jako platforma do odkrywania przynależności, tożsamości i niuansów dotyczących ciała ludzkiego. Centralnym elementem projektu są również taniec i gest; program zawiera też pokaz filmów, koncerty, występy DJ oraz instalacje. (M. Wagińska-Marzec)
https://stiftung.fussball-und-kultur2024.eu/
https://de.uefa.com/euro2024/event-guide/
https://www.hamburg.de/kulturstadt/uefaeuro2024/
https://www.fussballmuseum.de/kulturprogramm-uefa-euro-2024?utm_campaign=DFMNL