Program dotacyjny dla orkiestr w Niemczech na sezon 2021/2022
#Niemcy #kultura #orkiestry #dotacje #BKM
Rząd federalny postanowił kontynuować specjalny program dotacyjny „Exzellente Orchesterlandschaft Deutschland” do końca 2024 r. Program został uruchomiony w 2017 r. dla utrzymania różnorodności sceny orkiestrowej w Niemczech. Ma on służyć wzmocnieniu i zapewnieniu swobody rozwoju niemieckiego krajobrazu orkiestrowego. Z uwagi na swą wyjątkowość i różnorodność krajobraz orkiestrowy w Niemczech został wpisany już w 2014 r. na narodową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Program ten ma wesprzeć orkiestry w rozwijaniu innowacyjnych projektów, które pomogą im lepiej funkcjonować w przyszłości. Pierwszy etap przyznawania dotacji obejmował lata 2017-2019. Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 r. została zmieniona jego formuła i program zamieniono na „pomoc natychmiastową” dla orkiestr działających niezależnie. Przeznaczono na ten cel łącznie 5,4 mln euro; wsparcie finansowe otrzymało wówczas 27 zespołów orkiestrowych.
Program jest skierowany do orkiestr symfonicznych i kameralnych finansowanych ze środków publicznych, jak również do orkiestr i zespołów działających niezależnie na terenie całych Niemiec, które chcą poszukiwać nowych dróg prezentowania i upowszechniania muzyki. Mogą się one ubiegać o finansowe wsparcie w wysokości do 400 tys. euro na projekt realizowany maksymalnie w przeciągu dwóch lat. Warunkiem jest, by założenia projektu nie mieściły się w zakresie regularnej pracy orkiestry czy zespołu i by był on realizowany w kraju.
Ubieganie się o dofinansowanie w ramach programu „Exzellente Orchesterlandschaft” odbywa się w dwóch etapach: na sezon 2021/2022 oraz 2023/2024. Kolejny termin składania wniosków wyznaczono na okres od 15.03 do 15.04.2022 r. Wyboru dotowanych projektów dokonuje jury. Zasady i warunki przyznawania dotacji są dostępne na stronie BKM.
W dniu 1.09.2021 r. minister stanu ds. kultury Monika Grütters ogłosiła listę (14) orkiestr, którym przyznano dofinansowanie na lata 2021/2022; wśród nich znalazły się zarówno duże, renomowane orkiestry, jak też małe, kameralne zespoły, m.in.: Berliner Symphoniker, Concerto Köln, Duisburger Philharmonie, Elbland Philharmonie Sachsen, Ensamble Mini, Ensamble Modern, Göttinger Symphonieorchester, Symphoniker Hamburg, Kammerakademie Potsdam, Lüneburger Symphoniker, Mahler Chamber Orchestra i in.
W 2021 r. na realizację programu do dyspozycji jest łącznie 4,5 mln euro z budżetu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM). (MWM)
8 września 2021