Próba blokady prezentacji niemieckiej biografii Xi Jinpinga przez Instytuty Konfucjusza
#Niemcy #Chiny #InstytutKonfucjusza #biografia #XiJinping
Dwa Instytuty Konfucjusza, działające przy niemieckich uczelniach, podjęły próbę zablokowania prezentacji książki biograficznej o przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Działania te, poparte przez chińskie placówki dyplomatyczne, były najprawdopodobniej spowodowane obawami o „zniewagę majestatu” Xi Jinpinga poprzez treści zawarte w książce.
Prezentacja książki pt. „Xi Jinping − der mächtigste Mann der Welt” („Xi Jinping − najpotężniejszy człowiek świata”) autorstwa Stefana Austa i Adriana Geigesa oraz dyskusja online została zorganizowana na Uniwersytecie Duisburg-Essen (27.10.2021). Próby zablokowania wydarzenia podjęły dwa Instytuty Konfucjusza, działające przy niemieckich uczelniach w Hanowerze (Leibniz-Konfuzius-Institut) i w Duisburgu-Essen (Konfuzius-Institut Metropole Ruhr), które wcześniej współpracowały przy organizacji prezentacji. Działania podjął też uniwersytet Tongji w Szanghaju, czyli chiński partner Instytutu Konfucjusza w Hanowerze, oraz konsul generalny ChRL w Düsseldorfie Feng Haiyang. Z prośbą o udzielenie informacji na temat prezentacji książki zwróciła się również ambasada chińska w Berlinie.
Był to pierwszy przypadek tak bezpośredniej próby wpływu na działalność Instytutów Konfucjusza w Niemczech przez chińskie podmioty państwowe. Jak skomentowały to władze uniwersytetu w Hanowerze, blokada ze strony chińskiej była „nieakceptowalna, dziwna i niezrozumiała”.
Instytuty Konfucjusza, których działalność ma na celu promocję języka i kultury chińskiej za granicą, są włączone w struktury Komunistycznej Partii Chin. W ChRL rozbudowywany jest obecnie kult jednostki wokół Xi Jinpinga, którego nie traktuje się jak zwykłego polityka − nie przeprowadza się z nim wywiadów, nie bierze on też udziału w konferencjach prasowych. Jak zauważyła Didi-Kirsten Tatlow z think tanku DGAP, Xi traktowany jest jak „święte centrum” chińskiego systemu władzy w ramach „dziedzictwa tradycji cesarskiej”. (TM)
4 listopada 2021