Pożegnalna rozmowa kanclerz Merkel z premierem Chin i konsultacje gospodarcze
#Niemcy #Chiny #Merkel #LiKeqiang
W dniu 18.10.2021 kanclerz Angela Merkel odbyła pożegnalną rozmowę online z premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiangiem. Wśród tematów znalazły się niemiecko-chińskie relacje bilateralne, współpraca gospodarcza, polityka klimatyczna i energetyka, zwalczanie pandemii COVID-19 oraz sytuacja międzynarodowa.
Li podziękował niemieckiej kanclerz za „wieloletnie zaangażowanie na rzecz wspierania konkretnej współpracy i przyjaznych kontaktów na wszystkich poziomach pomiędzy Chinami, Niemcami i Europą”. Li wspólnie z Merkel przewodniczyli czterokrotnie niemiecko-chińskim konsultacjom międzyrządowym i uczestniczyli w podpisaniu ponad 70 porozumień o współpracy rządowej i biznesowej; miało też miejsce wiele spotkań przedstawicieli obu państw w różnych formatach na płaszczyznach: bilateralnej i multilateralnej. Li przypomniał również, że od czasu objęcia rządów przez Merkel wartość niemiecko-chińskiej wymiany handlowej podwoiła się, zaś wartość obustronnych inwestycji wzrosła czterokrotnie. Chiński premier stwierdził, że są z Merkel „przyjaciółmi”; również przywódca ChRL Xi Jinping nazwał Merkel podczas ich wspólnej wideokonferencji (13.10) „starym przyjacielem”.
Kanclerz Merkel podziękowała za liczne spotkania i „bardzo szczery i zawsze konstruktywnie prowadzony dialog”, dzięki któremu doszło do ogólnej rozbudowy niemiecko-chińskich relacji oraz do pogłębienia obustronnego zrozumienia. Według Merkel jest to istotne w obliczu różnic pomiędzy systemami politycznymi RFN i ChRL. Jak zauważyła, współpraca na poziomie społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych w ostatnich latach „nie stała się łatwiejsza” i należy ją poprawić. Wyraziła też nadzieję, że nowy rząd federalny będzie dalej wykorzystywał instrument konsultacji międzyrządowych, a „rozbieżności poglądów i trudne tematy” nadal będą przedmiotem platform dialogu w sprawie praworządności i praw człowieka; nie odniosła się jednak bezpośrednio do konkretnych zagadnień, np. sytuacji Hongkongu, Ujgurów w Sinciangu czy napięć wokół Tajwanu.
Merkel podkreśliła też dynamiczny rozwój gospodarczy Chin w ostatnich latach, stwierdzając jednocześnie, że nadal jest to „kraj rozwoju”. Niemiecka kanclerz wyraziła nadzieję, że zarówno strona chińska, jak i europejska „stworzą warunki” do ratyfikacji porozumienia inwestycyjnego UE-Chiny (CAI).
Oprócz rozmowy Merkel i Li odbyły się także wirtualne konsultacje z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstw niemieckich (m.in. Siemens, Bosch, Allianz) i chińskich (m.in. ICBC, Huawei, CATL) w ramach utworzonego w 2013 r. Chińsko-niemieckiego gospodarczego komitetu doradczego. Pełni on funkcję kanału dialogu pomiędzy reprezentantami władz i środowisk gospodarczych Chin i Niemiec oraz wspiera współpracę i konsultacje przedsiębiorstw, organizacji gospodarczych, think tanków z obu państw. Jest to pierwszy tego typu format współpracy zawiązany przez ChRL z inną czołową gospodarką świata.
Rozmowy dotyczyły technologii informacyjno-telekomunikacyjnych, dalszego obustronnego otwierania rynków i tworzenia sprawiedliwych warunków współpracy gospodarczej. Z punktu widzenia RFN i UE istotne jest dopilnowanie wypełnienia składanych przez stronę chińską deklaracji kontynuowania reform i otwierania rynku, równego traktowania przedsiębiorstw rodzimych i zagranicznych oraz dalszego importu technologii i produktów. Zapowiedzi te są sprzeczne z zapisami nowego planu 5-letniego ChRL, który zakłada raczej uniezależnianie się od partnerów zewnętrznych i zapowiada tendencje protekcjonistyczne w chińskiej polityce gospodarczej. (TM)
22 października 2021