Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Warszawie
#Polskoniemieckiekonsultacjemiędzyrządowe #Tusk #Scholz #bezpieczeństwoeuropejskie #reparacjewojenne
We wtorek, 2 lipca br., odbyły się w Warszawie 16. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Ostatnie takie rozmowy polsko-niemieckie odbyły się w 2018 r. i uczestniczyła w nich jeszcze kanclerz Angela Merkel. Dlatego wtorkowe spotkanie uznano za nowe otwarcie w relacjach na linii Warszawa-Berlin, podkreślając też jego znaczenie symboliczne.
Delegacji niemieckiej przewodniczył kanclerz Olaf Scholz, który został powitany przez premiera Donalda Tuska z honorami wojskowymi. Szefowie rządów obu państw najpierw odbyli rozmowę tylko we własnym gronie, a następnie spotkały się obie delegacje. Rozmawiano o współpracy bilateralnej, polityce europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa i obronności. Nawiązano do trudnej przeszłości w relacjach polsko-niemieckich i związanej z tym kwestii odszkodowań ze strony Niemiec.
W komentarzach niemieckich, poprzedzających konsultacje, sugerowano, że strona niemiecka planują jakieś gesty symboliczne, w tym finansowe odszkodowanie dla żyjących jeszcze ofiar niemieckiej okupacji, których liczbę szacuje się na ok. 40 tys. Pisano, że w ramach zadośćuczynienia za szkody i straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej i okupacji Niemcy zaproponują realizację kilku projektów. W planach niemieckich znajdzie się również potwierdzenie zaangażowania Niemiec w obronę wschodniej flanki NATO jako ich wkładu w umocnienie bezpieczeństwa Europy.
Po konsultacjach odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Tuska i kanclerza Scholza. Występując z oświadczeniami, obaj szefowie rządów podkreślali znaczenie bezpieczeństwa jako priorytetowego obszaru współpracy, zwłaszcza w obecnej sytuacji zdominowanej zagrożeniem ze strony Rosji i Białorusi. Scholz wypowiedział się ostro o agresywnej polityce Putina. Obaj politycy zgadzali się co do wagi współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, przekonując, że współpraca z prezydentem Emmanuelem Macronem będzie owocnie się rozwijała mimo rozstrzygnięć wyborczych we Francji. W tym kontekście rozmawiano także o strategii walki z ekstremizmem. Według Tuska istotne są zarówno stabilizacja oraz umocnienie wolności, ładu międzynarodowego i praworządności, jak i zdecydowane podejście sił umiarkowanych do obrony granic, integralności terytorialnej oraz napływu nielegalnej migracji.
Temat reparacji wojennych powtarzał się w pytaniach dziennikarzy. Stwierdzili oni, że wbrew oczekiwaniom strona niemiecka nie podała konkretnych form zadośćuczynienia dla żyjących ofiar II wojny światowej. Scholz, podkreślając poczucie odpowiedzialności za krzywdy wyrządzone Polakom, wymienił jako jedną z głównych inicjatyw budowę Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie. Ma on być miejscem pamięci i dialogu, przyczyniającym się do zrozumienia historii oraz wypełnienia luk w wiedzy Niemców o losach Polaków w czasie II wojny światowej.
Z kolei premier Tusk stwierdził, że choć żadna suma pieniędzy nie zrekompensuje strat i cierpień, ważne są działania prowadzące do zbliżenia i rozwiązania delikatnych kwestii. Nawiązując do faktu historycznego – zrzeczenia się przez władze PRL-u reparacji niemieckich, podkreślił – podobnie jak Scholz - moralną odpowiedzialność Niemiec. Dodał, że zadośćuczynienie będzie służyło nowemu otwarciu w relacjach polsko-niemieckich. (P. Tepper)