Polska wyprzedza Chiny jako rynek docelowy niemieckiego eksportu
#Polska #Niemcy #handel #eksport #Chiny
Jak pokazują wstępne dane instytutu Destatis, w 2024 r. wartość niemieckiego eksportu do Polski wzrosła o 3,5% do 93,8 mld euro. Jednocześnie eksport z Niemiec do Chin zmalał o 7,6% do wartości 90 mld euro. W ten sposób, po raz pierwszy od 2008 r., Polska wyprzedziła Chiny i stała się czwartym najważniejszym rynkiem docelowym dla eksportu z RFN (za USA, Francją i Holandią).
We wzroście eksportu z Niemiec do Polski największą rolę odegrały samochody – w czasie trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku zwiększył się on o 8,4%. Kolejne istotne kategorie eksportowe to urządzenia sanitarne oraz przyrządy pomiarowe, testowe i kontrolne do celów naukowych (np. mikroskopy, lasery itd.). Jak zauważają eksperci ośrodka GTAI, popyt na te towary w Polsce jest związany ze wzrostem płac oraz zwiększaniem inwestycji w sektor badań i rozwoju w naszym kraju.
Jednocześnie import z Polski do Niemiec spadł w 2024 r. o 3,4% do wartości 78,1 mld euro. Pomimo to Polska pozostaje czwartym największym źródłem importu do RFN.
Podsumowując, wartość całej wymiany handlowej pomiędzy Polską a Niemcami wyniosła w 2024 r. 171,9 mld euro, co oznacza, że Polska była dla RFN piątym najważniejszym parterem handlowym na świecie – przed Włochami (149,2 mld) i za Francją (183,8 mld).
Dane te pokazują dwa trendy dotyczące niemieckiego handlu zagranicznego: stopniowe obniżanie się roli Chin jako kluczowego rynku eksportowego, co częściowo związane jest z działaniami RFN w kierunku de-riskingu, oraz wzrost roli Polski jako partnera handlowego dla Niemiec, co można z kolei interpretować jako przejaw tendencji do tzw. nearshoringu łańcuchów dostaw przez RFN – czyli przenoszenia ich bliżej własnego państwa, zwiększając znaczenie bliskich i „godnych zaufania” partnerów. (T. Morozowski)