Polska ma stać się „centrum nuklearnym” w Europie Środkowo-Wschodniej
#energetyka #elektrowniejądrowe #atom #Polska #Sasin
Jak stwierdził minister aktywów państwowych Jacek Sasin po spotkaniu w Waszyngtonie (23.10.2022) z amerykańską sekretarz energetyki Jennifer Granholm, istnieje „bardzo duża szansa”, że amerykańska firma Westinghouse zbuduje w Polsce elektrownie jądrowe. Według Sasina: „Kryzys energetyczny, który nas dotknął, oznacza, że musimy podejmować szybkie decyzje w kształtowaniu naszego bezpieczeństwa energetycznego, opartego na zupełnie nowych źródłach energii”. Również obecna w Waszyngtonie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym roku. Polska ma według niej nadzieję stać się centrum szkolenia i rozwoju w tej branży oraz „centrum jądrowym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej”.
Trwają dyskusje na temat lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na zachód od Gdańska. Zgodnie ze strategicznym dokumentem polskich władz pt. „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” budowa pierwszego bloku reaktora powinna rozpocząć się najpóźniej do 2026 r., a jego rozruch ma nastąpić w 2033 r. Pięć kolejnych bloków reaktorów ma powstać do 2043 r.
Dwie elektrownie atomowe, każda z trzema reaktorami, mają pomóc Polsce w odejściu od wykorzystywania węgla jako surowca energetycznego. Dziś prawie 80% energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego. Łącznie obie elektrownie będą miały moc od 6 do 9 GW. Dodatkowo polski sektor prywatny planuje budowę małych i średnich reaktorów, które mogłyby zwiększyć potencjał polskiej energetyki jądrowej do 15 GW.
W komentarzu jaki ukazał się we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ, 25.10.2022) podkreślono, że dwaj pozostali konkurenci o polski atom: francuska firma EDF i południowokoreańska firma KHNP, są w niekorzystnej sytuacji, pomimo że jeszcze pod koniec sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki stwierdził przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że „Francja jest naturalnym partnerem, jeśli chodzi o kwestie dotyczące elektrowni jądrowych”. W FAZ przywołane zostały też pytania o to, czy Komisja Europejska zablokuje budowę elektrowni jądrowej w Polsce ze względu na brak przejrzystości w procesie wyboru oferenta oraz o to, czy Polska mogłaby przyznać dwa kontrakty dwóm różnym oferentom, wybierając „solidarność w klubie polityczno-gospodarczym” (czyli UE) i tym samym podejmując współpracę z Paryżem. Pytania te mają być szczególnie istotne w kontekście konfliktów na linii Warszawa-Bruksela. (W. Ostant)
28 października 2022
https://www.gov.pl/web/klimat/anna-moskwa-i-jacek-sasin-w-usa-o-budowie-elektrowni-jadrowej-w-polsce