Planowane zmiany w zasadach przyznawania Niebieskiej Karty UE
#migracje #niebieskakarta #UE #rynek pracy
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji zasad przyznawania Niebieskiej Karty UE, czyli zasad przyjmowania w państwach UE wysoko wykwalifikowanych pracowników pochodzących z państw trzecich. Instytucja Niebieskiej Karty funkcjonuje od 2009 r., a jej reforma zaproponowana w 2016 r. nie została dokończona. Komentując zawarte w tym tygodniu porozumienie, unijna komisarz ds. wewnętrznych Y. Johansson stwierdziła, że „pozwoli ono znormalizować naszą politykę migracyjną”. Komisarz ds. ochrony europejskiego stylu życia M. Schinas dodał, że nowa Niebieska Karta „pozwoli utrzymać wzrost gospodarczy, odpowiedzieć na potrzeby rynku pracy i zwiększyć produktywność po to, aby UE wyszła z pandemii mocniejsza”.
W celu zwiększenia konkurencyjności Europy w globalnym wyścigu o talenty planuje się uelastycznienie wymogów wydawania pracownikom wysoko wykwalifikowanym pozwoleń na pracę. Zmniejszony zostanie wymagany próg finansowy oraz minimalna długość umowy o pracę cudzoziemca. Aby ubiegać się o Niebieską Kartę, będzie on musiał przedstawić umowę o pracę na minimum 6 miesięcy (dotychczas 1 rok), w której wysokość wynagrodzenie odpowiadać będzie od 100 do 160% przeciętnego rocznego wynagrodzenia w interesującym go państwie europejskim (dotychczas nie niższe niż 150%).
Planowane są także zmiany w zakresie potwierdzania przez aplikanta posiadanych kwalifikacji zawodowych. Ułatwienia mają objąć zwłaszcza osoby zainteresowane pracą w sektorze IT. Wedle nowych zasad posiadaczom Niebieskiej Karty łatwiej będzie zmieniać pracodawców ‒ nie tylko w obrębie jednego państwa członkowskiego. Jeśli posiadacz Karty zdecyduje się na sprowadzenie do UE członków swojej rodziny, zasady dotyczące ich pobytu oraz podejmowania przez nich pracy również zostaną uelastycznione. Co więcej, o przyznanie Karty będą mogły ubiegać się osoby objęte ochroną międzynarodową, czyli np. azylanci.
Aby proponowane zmiany weszły w życie, konieczne jest przyjęcie odpowiedniej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Następnie państwa członkowskie będą miały 2 lata na implementację nowych przepisów w swoich systemach prawnych. Drugim ważnym elementem nowego paktu migracyjnego, istotnego dla przyciągnięcia do Europy wysoko wykwalifikowanych pracowników, może być tzw. Talent Partnerships ‒ celowe porozumienia zawierane z państwami spoza UE, które ułatwią łączenie potrzeb europejskiego rynku pracy z kwalifikacjami i wykształceniem osób wywodzących się z innych zakątków świata. Komisja Europejska wkrótce przedstawi swoją propozycję w tej sprawie. (AK)
20 maja 2021