Pilotażowy projekt utworzenia w Chemnitz Centrum Dokumentacyjnego związanego z działalnością grup skrajnie prawicowych
#Chemnitz #DokumentationszentrumzumNSU-Komplex #pilotażowyprojekt #rozrachunek #upamietnienieofiar
Minister Roth poinformowała (28.08.2024 r.), że pod koniec sierpnia br. ukończona została faza przygotowawcza pilotażowego projektu dotyczącego planowanej przez federację budowy w Chemnitz Centrum Dokumentacyjnego (Dokumentationszentrum zum NSU-Komplex), które będzie gromadziło wszelkie materiały o działalności i zbrodniach tzw. Narodowosocjalistycznego podziemia (Nationalsozialistischer Untergrund, NSU). Centrum ma służyć rozrachunkowi z NSU i podtrzymywaniu pamięci o ofiarach, zamordowanych i prześladowanych przez członków ugrupowania w latach 2000-2007 z powodów rasistowskich i ultraprawicowych.
Projekt rozpocznie się oficjalnie z dniem 1 września br. i będzie realizowany przez stowarzyszenia: Initiative Offene Gesellschaft e.V., RAA Sachsen e.V. oraz ASA-FF e.V. Jest on dotowany z puli środków federalnych i krajowych Saksonii łącznie kwotą 4 mln euro. Przedsięwzięcie stanowi część programu związanego z obchodami miasta Chemnitz jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2025 r.
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth stwierdziła, że pilotażowy projekt budowy Centrum Dokumentacyjnego w Chemnitz jest ważnym krokiem na drodze do rozliczenia działalności NSU oraz wzmocnienia kultury pamięci. Stworzy ono przestrzeń dla edukacji, badań i refleksji i przyczyni się do tego, że historie ofiar i osób dotkniętych serią mordów i terroru na tle rasistowskim i prawicowo-ekstremistycznym zostaną uwidocznione i odpowiednio upamiętnione.
Planowana instytucja ma być interaktywnym Centrum, przeznaczonym na edukację polityczną, przechowywanie dokumentów i materiałów związanych z NSU oraz wspieranie badań. Jako placówka nauczania będzie oferować bogaty program, dostosowany do różnych grup celowych, skierowany m.in. do lokalnych i ogólnoniemieckich sieci, do społeczeństwa obywatelskiego, jak też osób z zagranicy odwiedzających Chemnitz w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2025.
W centrum uwagi znajdzie się też współpraca z krewnymi i osobami dotkniętymi prześladowaniami, aby także oni mogli zaangażować się w proces rozwoju tego pilotażowego przedsięwzięcia. Przewidziane włączenie tej placówki w ogólnokrajowy system powiązań podniesie jej długofalowe znaczenie.
https://www.raa-sachsen.de/nsu-dokuzentrum
https://offenegesellschaft.org/interimsdokumentationszentrum-zum-nsu-komplex/