Oświadczenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na temat raportu o stratach wojennych
#Kościół #oświadczenie #KonferencjaEpiskopatuPolski #Gądecki #Niemcy #raport #straty
Opublikowany 1 września 2022 r. „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945” znalazł oddźwięk w wydanym dwa dni później oświadczeniu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego.
Odnosząc się wprost do Raportu, autor zwraca uwagę, że poruszone w nim kwestie „należy rozpatrywać w kontekście wieloletniego procesu polsko-niemieckiego pojednania”, którego początków upatruje w liście polskich biskupów do biskupów niemieckich z 18 listopada 1965 r. Niezależnie od złożonych okoliczności historycznych, w jakich dokonywała się recepcja tamtego dokumentu, z dzisiejszej perspektywy można go uznać za przełomowy fundament wieloletniego procesu porozumienia między Polakami a Niemcami: „bez lekceważenia dokonanych zbrodni, bez zapominania o ofiarach i bez zamykania się w poczuciu doznanych krzywd”.
Przewodniczący KEP przywołał słowa Jana Pawła II o przebaczeniu, które w żadnym razie nie wyklucza prawdy i sprawiedliwości, a w szczególnej materii życia politycznego towarzyszyć mu musi roztropność. Konkluzja oświadczenia wskazuje rolę Kościoła, polegającą na przypominaniu o wartości pojednania, zadanie instytucji państwowych, jakim jest decydowanie o „praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości” oraz postulat „aby dwa pojednane ze sobą narody, polski i niemiecki, kierowały swój wzrok ku lepszej przyszłości”.
Należy odnotować, że odnoszące się do Raportu stanowisko reprezentanta hierarchii katolickiej wyrażone zostało w relatywnie krótkim czasie, co nieczęsto charakteryzuje oficjalne wypowiedzi Kościoła w Polsce w publicznej debacie. Kluczowe w dokumencie jest ujęcie polsko-niemieckiego pojednania w kategoriach dokonanych, dzięki dziesięcioleciom żmudnej pracy licznych osób i instytucji oraz nakierowanie perspektyw obu narodów ku przyszłości. (NJ)
7 września 2022