Nowy program wsparcia dla inwestycji kulturalnych w Niemczech (Invest Deutschland)
#kultura #inwestycje #InvestDeutschland #Grütters
W dn. 28 kwietnia br. minister stanu ds. kultury Monika Grütters poinformowała o uruchomieniu nowego programu wspierania instytucji kultury o znaczeniu narodowym na terenie całych Niemiec: Investitionen für nationale Kultureinrichtungen in Deutschland, Invest Deutschland. Został on stworzony na podstawie zapisów Umowy Koalicyjnej z 2018 r. i jest de facto rozszerzeniem programu o tej samej nazwie, funkcjonującego dotąd na obszarze Niemiec wschodnich (Invest Ost).
Program Invest Deutschland jest ukierunkowany przede wszystkim na przeprowadzenie niezbędnych prac modernizacyjnych i renowacyjnych ważnych obiektów kultury w całych Niemczech. Program jest finansowany w połowie z puli federalnej; pozostała część środków pochodzi z budżetów krajowych i komunalnych oraz od podmiotów trzecich. W tym roku zostanie sfinansowanych ponad 40 projektów; na ich realizację federacja wyasygnowała środki w wysokości 15 mln euro.
W bieżącym roku dotacje otrzymają m.in.:
- Bayerische Staatsoper München (Bawaria) ‒ na odnowienie urządzeń technicznych w zakresie komunikacji scenicznej;
- Übersee-Museum Bremen ‒ na optymalizację digitalnego zarządzania zbiorami;
- Burg Hülshof w Havixbeck (Nadrenia Północna-Westfalia) ‒ na realizację prac budowlanych w Droste-Residenz;
- Forschungsmuseum Schöningen (Saksonia Dolna) ‒ na prace naprawcze w zakresie energetyki;
- Schloss Wernigerode (Saksonia-Anhalt) ‒ na prace dekarskie i naprawę okien;
- Urgeschichtliches Museum Blaubeuren (Badenia-Wirtembergia) ‒ na modernizację prezentacji znalezisk sztuki jaskiniowej i epoki lodowcowej Jury Szwabskiej należących do dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Minister Grütters odnosząc się do zasadniczej idei i celu, w jakim ów program dotacyjny został stworzony, podkreśliła, że jest to właściwy moment do jego powołania: „Słusznie jesteśmy dumni ze swych wielu wspaniałych instytucji kultury. Właśnie dlatego i właśnie teraz jest ważne, aby zainwestować w ich utrzymanie i ich modernizację. Skorzystają na tym nie tylko kulturalne instytucje flagowe w metropoliach, ale przede wszystkim też znaczące instytucje kultury w regionie”. Federacja chce wzmocnić w ten sposób wspólnie z krajami związkowymi infrastrukturę kulturalną poszczególnych regionów i przyczynić się do tego, by stworzyć ekwiwalentne warunki życia również poza metropoliami. (MWM)