Nowelizacja niemieckiej ustawy o ochronie przed infekcjami
#Niemcy #Merkel #rządfederalny #krajezwiązkowe #federalizm #Bundestag #ustawa #infekcje
W obliczu toczącej się w Niemczech dyskusji wokół nieprzestrzegania lub różnorodnego interpretowania przez władze niektórych krajów związkowych reguł uzgodnionych podczas wideokonferencji z kanclerz A. Merkel, w tym tzw. hamulca bezpieczeństwa, pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed infekcjami (Infektionsschutzgesetz, IfSG). Obowiązująca od 2001 r. ustawa była w czasie pandemii COVID-19 nowelizowana już trzykrotnie, co w znacznym stopniu usprawniło zarządzanie i walkę z pandemią (np. większe kompetencje uzyskał federalny minister zdrowia).
Dotychczasowe przepisy pozostawiały szerokie kompetencje w rękach rządów krajów związkowych, które decydowały w sprawie kolejnych obostrzeń i wprowadzały w życie ustalenia podejmowane podczas wideokonferencji. Dotychczas następowało to jednak często z opóźnieniem; ponadto władze krajowe różnorodnie interpretowały przyjęte ograniczenia, co irytowało kanclerz Merkel.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie jednolitego hamulca bezpieczeństwa. Oznacza to podejmowanie przez rząd federalny odgórnych decyzji, które będą obowiązywały na poziomie wszystkich powiatów w Niemczech. W powiatach, w których w ciągu trzech kolejnych dni 7-dniowy wskaźnik nowych zakażeń przekroczy 100 na 100 tys. mieszkańców: 1) ograniczone zostaną prywatne spotkania do pięciu osób z jednego gospodarstwa + jedna dodatkowa osoba (dzieci do 14 lat nie są liczone); 2) pracodawcy powinni umożliwiać swym pracownikom pracę zdalną; 3) w godzinach 21:00-5:00 będzie obowiązywać godzina policyjna; 4) restauracje, bary i kawiarnie powinny zostać zamknięte (dostarczanie żywności na wynos ma być dozwolone); 5) obiekty sportowe i rekreacyjne, a także kulturalne muszą zostać zamknięte; 6) sklepy − z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii, stacji benzynowych − powinny być zamknięte; 7) noclegi w ramach turystyki mają być zabronione; 8) ćwiczenia i sport amatorski mają być zabronione, a sport zawodowy ma się odbywać bez udziału kibiców. Jeśli wskaźnik przekroczy 200, wtedy zamknięte mają być szkoły. Jeśli wskaźnik na trwałe spadnie poniżej 100, wtedy władze krajowe będą mogły znosić obostrzenia.
Zapowiedziano wdrożenie przyspieszonego trybu uchwalenia ustawy. Rządowy projekt został już przesłany do konsultacji frakcjom w Bundestagu. Po przedstawieniu konkretnego projektu przez rząd federalny (13.04) konieczna będzie zgoda Bundestagu i − w zależności od zakresu nowelizacji ustawy − także Bundesratu. Poparcie dla projektu rządowego wyraził już m.in. premier Bawarii Markus Söder i obecny przewodniczący konferencji szefów rządów krajów związkowych Michael Müller, reprezentujący Berlin. Część krajów związkowych nie popiera projektu nowelizacji. Wątpliwości wobec projektu wyraziła również FDP.
7-dniowy wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech w dniach 5-11.04.2021 r. wyniósł 136. Wideokonferencja zaplanowana na dzień 12.04.2021 r. została odwołana z inicjatywy strony rządowej, a obecny lockdown ma obowiązywać przynajmniej do 18.04.2021 r. (PK)
13 kwietnia 2021
https://www.tagesschau.de/inland/corona-beratungen-mpk-absage-101.html