Nowa propozycja w sprawie unijnej polityki azylowej
#KE #politykaazylowa #migracje
Z informacji dostępnych portalowi „Politico” wynika, że 9.04.2020 r. cztery państwa europejskie wystosowały do Komisji Europejskiej list w sprawie unijnej polityki azylowej. Podpisać go mieli ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec (Horst Seehofer), Francji (Christophe Castaner), Włoch (Luciana Lamorgese) i Hiszpanii (Fernando Grande-Marlaska Gómez). List zawiera dodatkową propozycję do nowego paktu dotyczącego migracji i azylu, nad którym KE pracuje od kilku miesięcy i ma on być w najbliższym czasie opublikowany.
Zdaniem czterech wspomnianych państw nowa polityka azylowa powinna wprawdzie zawierać „wiążący mechanizm” dystrybucji wniosków azylowych, ale w wyjątkowych sytuacjach państwa członkowskie miałyby możliwość zaproponowania innych środków pomocy. W ten sposób byłaby zachowana zasada solidarności, czyli podstawowa, traktatowa zasada obowiązująca w polityce migracyjnej UE.
W liście znalazł się m.in. apel o wzmocnienie operacji typu search and rescue na morzach, obowiązkowe sprawdzanie osób chcących znaleźć się w UE pod kątem ich tożsamości, stanu zdrowia oraz bezpieczeństwa, a także stworzenie katalogu warunków pozwalających państwom unijnym na odrzucenie składanych wniosków. Proponowane środki mają zapewnić ograniczenie zjawiska wtórnych migracji.
„Politico” zauważa, że nowy sposób realizacji zasady solidarności w dystrybucji wniosków azylowych jest „gałązką oliwną” skierowaną do państw Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Polski i Węgier, które sprzeciwiały się obowiązkowi przyjmowania azylantów na zasadzie dotychczasowego systemu kwotowego. (AK)