Niemiecka dyplomatka na czele OBWE
#bezpieczeństwo #helgaschmid #OSCE #OBWE
W grudniu 2020 r. niemiecka dyplomatka Helga Schmid objęła stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (Organisation for Security and Co-operation in Europe). Poprzednim sekretarzem generalnym OBWE był szwajcarski dyplomata Thomas Greminger, który sprawował tę funkcję od 2017 r. H. Schmid zaliczana jest do grona najbardziej doświadczonych i wpływowych dyplomatek i dyplomatów w Niemczech.
Nowa sekretarz generalna OBWE studiowała romanistykę na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium i na paryskiej Sorbonie. Karierę zawodową rozpoczęła w 1988 r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN. W niemieckim resorcie spraw zagranicznych zajmowała m.in. stanowisko referentki prasowej w ambasadzie w Waszyngtonie i dyrektora biura ministra Joschki Fischera. W 2006 r. podjęła pracę w organach Unii Europejskiej. W l. 2006-2010 była bliską współpracowniczką Javiera Solany, ówczesnego Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. W 2010 r. została zatrudniona w nowo utworzonej Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (European External Action Service, EEAS). Od 2016 do 2020 r. zajmowała stanowisko sekretarza generalnego EEAS. W trakcie pracy dla UE była m.in. odpowiedzialna za proces negocjacji porozumienia nuklearnego z Iranem, które zawarte zostało w lipcu 2015 r.
OBWE powstała w 1995 r. w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację. Głównym celem OBWE jest zapobieganie konfliktom w Europie. Obecnie do tej organizacji należy 57 państw. Poza państwami europejskimi jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Mongolia.
W ocenie wielu ekspertów OBWE od wielu lat znajduje się w poważnym kryzysie. Poza zaangażowaniem na Ukrainie i efektywnym zwalczaniu przemytu broni na Bałkanach działalność organizacji jest niezbyt widoczna. Jedną z głównych przyczyn spadku znaczenia i zaangażowania OBWE są różnice zdań państw członkowskich co do sposobów rozwiązania problemów w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego. Część ekspertów i dyplomatów żywi nadzieje, że objęcie funkcji sekretarza generalnego przez doświadczoną niemiecką dyplomatkę przyczyni się do usprawnienia współpracy państw członkowskich i zwiększenia roli oraz znaczenia OBWE w rozwiązaniu aktualnych kryzysów w obszarze bezpieczeństwa w Europie. Poważnym wyzwaniem dla H. Schmid będzie przede wszystkim kwestia współpracy z Rosją. (KJ)
https://www.osce.org/node/473409