Niemcy dotują kolejną fabrykę półprzewodników
#Wolfspeed #półprzewodniki #Ensdorf #Habeck #Scholz
W Ensdorf w Kraju Saary ma powstać największa na świecie fabryka produkująca półprzewodniki z węglika krzemu; pozwoli to stworzyć co najmniej 600 miejsc pracy. Amerykańska firma Wolfspeed z Północnej Karoliny zamierza zainwestować w fabrykę
2,7 mld euro. Dyrektor generalny Gregg Lowe powiedział, że inwestycja „zapoczątkuje nową erę w przemyśle motoryzacyjnym, czyli przejście od silnika spalinowego do elektrycznego”.
Wolfspeed chce rozpocząć budowę fabryki tak szybko, jak tylko uzyska zgodę Komisji Europejskiej. Jednocześnie amerykańska firma spodziewa się finansowego wsparcia rządowego w wysokości do 25% całej kwoty inwestycji (prawie 0,8 mld euro).
Symboliczne jest także miejsce inwestycji, czyli dawna elektrownia węglowa w Ensdorf. Kraj Saary boryka się z problemami strukturalnymi po wygaszeniu wydobycia węgla. W spotkaniu z przedstawicielami firmy Wolfspeed brali udział zarówno minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni), jak i kanclerz Olaf Scholz (SPD). „Wiele wskazuje na to, że przyszłość należy do półprzewodników z węglika krzemu w dziedzinie nowych źródeł energii odnawialnej, telekomunikacji, a zwłaszcza elektromobilności” ‒ powiedział kanclerz.
Półprzewodniki z węglika krzemu są uważane za technologię kluczową dla dalszego rozwoju elektromobilności i autonomicznej jazdy. Węglik krzemu w przeciwieństwie do dotychczas powszechnie stosowanego krzemu umożliwia lepsze wykorzystanie energii w akumulatorach: samochody elektryczne mogłyby być szybciej ładowane, jeździć bardziej ekonomicznie, co tym samym rozwiązałoby ich największą bolączkę ‒ zasięg.
Fabryka półprzewodników w Ensdorf będzie już trzecią, która otrzyma znaczącą dotację od rządu federalnego. Produkcja półprzewodników należy do europejskich priorytetów gospodarczych w ramach Ważnych Projektów Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (IPCEI) ‒ jednym z największych beneficjentów tego europejskiego projektu są Niemcy, które starają się nadrobić zapóźnienie w dziedzinie produkcji półprzewodników. (P. Andrzejewski)
3 lutego 2023