Niemcy ‒ aplikacje w walce z koronawirusem
#Corona-DatenspendeApp #Warn-App #aplikacje #koronawirus #COVID-19
W Niemczech powstały dwie aplikacje mające zwiększyć skuteczność wykrywania i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W ich promocję włącza się rząd federalny, a za ich przygotowanie odpowiadał m.in. Instytut Roberta Kocha (RKI), działający pod auspicjami Federalnego Ministerstwa Zdrowia. Nowe aplikacje wzbudziły dyskusję na temat ochrony prywatności i zakresu udostępniania danych organom administracji. Kontrowersje wzbudziła też sugestia przewodniczącego Junge Union Tilmana Kubana, aby jedna z aplikacji była instalowana automatycznie na każdym telefonie w przypadku braku aktywnego sprzeciwu użytkownika.
Aplikacja Corona-Datenspedne App ‒ stworzona przez Instytut Roberta Kocha (RKI), jest już dostępna i ma na celu ułatwienie rozpoznawania symptomów koronawirusa oraz kontroli jego rozprzestrzeniania się. Aplikacja zapisuje dane na temat stanu zdrowia użytkownika, pobierane z zegarków smart watch oraz z opasek fitness. Użytkownik aplikacji wyraża w tym celu zgodę na anonimowe udostępnianie tych danych oraz podaje kod pocztowy. Aplikacja jest promowana jako możliwość wkładu każdego obywatela w walkę z koronawirusem, pod hasłem: „Myć ręce, trzymać dystans, udostępniać dane”.
Aplikacja ostrzegawcza Warn-App ‒ jest przygotowywana przez zespół 130 naukowców z RKI oraz Heinrich-Hertz-Institut i ma być dostępna w drugiej połowie kwietnia. Ma umożliwiać rejestrowanie, za pomocą technologii Bluetooth, z kim osoba, u której zdiagnozowano koronawirusa, miała kontakt (w odległości mniejszej niż 2 m) w czasie 2 tygodni poprzedzających stwierdzenie infekcji. Osoby te mają być ostrzegane poprzez aplikację. W przypadku Warn-App ma być zagwarantowana całkowita ochrona danych.
Skuteczność aplikacji w ograniczaniu epidemii COVID-19 zależy przede wszystkim od liczby ich użytkowników. Jak szacuje Thomas Grünewald z kliniki w Chemnitz, pewne pozytywne rezultaty można osiągnąć przy zainstalowaniu aplikacji przez 30% ludności gęsto zaludnionych miast, jak np. Berlin. Odsetek ten musiałby być znacznie wyższy dla terenów o mniejszej gęstości zaludnienia. (TM)
https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/datenspende-app-1739928