Nagrody dla kin i dystrybutorów filmów w Niemczech jako forma podkreślenia ich znaczenia
#Niemcy #kina #dystrybutorzyfilmów #nagrody #Roth
We Frankfurcie n. Menem zostały ogłoszone nagrody dla kin i dystrybutorów filmów oferujących widzom w minionym roku najlepszy repertuar filmowy. 24 października nagrody otrzymało 239 kin (spośród 300 ubiegających się) oraz 3 dystrybutorów filmów. Łączna suma premii pieniężnych wynosiła 1,8 mln euro; środki te pochodziły z budżetu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM).
Najwyższą nagrodę (oraz 20 tys. euro) za „wyróżniający się program filmowy” w 2023 r. otrzymało kino „Schauburg” z Karlsruhe. Za najbardziej interesujący program filmowy dla dzieci i młodzieży wyróżniono „Schloßtheater” z Münster. Z kolei za najlepszy program w dziedzinie filmów krótkometrażowych nagrodzono „3001 Kino” z Hamburga, a za oferowanie najlepszego programu dokumentalnego wyróżniono kino „Casablanca” z Baden Soden (Hesja). Wszystkie trzy kina otrzymały po 10 tys. euro dotacji.
Wśród nagrodzonych dystrybutorów filmowych (na 23 zgłoszonych) znaleźli się: Pandora Film Medien GmbH (Berlin), Plaion Pictures (Planegg k. Monachium) oraz DCM Film Distribution GmbH (Berlin). Zostali oni wyróżnieni za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu filmów wartościowych pod względem artystycznym. Każda z nagród była dotowana kwotą 75 tys. euro
Podczas wręczania nagród minister Roth zwróciła uwagę, że kina stanowią istotną część infrastruktury kulturalnej Niemiec, zarówno w wielkich metropoliach, jak też w małych miasteczkach i na prowincji, gdzie są często jedyną ofertą kulturalną.
Dostrzegając ich znaczenie i potrzebę ich zachowania jako miejsc kultury i miejsc spotkań dla lokalnej społeczności oraz mając na uwadze wyzwania przed jakimi stoją, Roth zapewniła, że zamierza je w większym stopniu wzmacniać dzięki planowanej reformie systemu finansowania kin i dystrybutorów filmów. Nowa ustawa przewiduje w przyszłości częściowo automatyczne dotowanie projektów, co zapewni większe bezpieczeństwo w planowaniu programów. Bardziej atrakcyjnie będą też ukształtowane warunki ubiegania się o dotacje. Dużą wagę będzie się przywiązywało zwłaszcza do działań na rzecz dystrybucji filmów wymagających pod względem kulturowym.
Przyznawanie nagród dla kin i dystrybutorów filmów jest z jednej strony formą docenienia ich wysiłków na rzecz kształtowania własnego profilu i repertuaru, a z drugiej ‒ motywacją do ich ciągłego rozwijania i uatrakcyjniania. Dla beneficjentów jest to przede wszystkim wyróżnienie i prestiż. Z kolei zastrzyk finansowy w postaci premii pieniężnej stanowi dodatkowy bonus, który pozwoli im na realizację bardziej ambitnych planów. (M. Wagińska-Marzec)