Międzynarodowe Targi Książki 2022 we Frankfurcie n. Menem pod znakiem Hiszpanii i Ukrainy
#FrankfurterBuchmesse #targiksiążki #Niemcy #kultura #BKM
Inauguracja frankfurckich Targów Książki (Frankfurter Buchmesse), odbywających się w tym roku według tradycyjnego formatu po ograniczeniach związanych z pandemią, miała miejsce w dniu 18.10.2022 r. Uczestniczyło w niej wielu prominentnych polityków niemieckich, m.in. prezydent Frank-Walter Steinmeier i minister stanu ds. kultury Claudia Roth. Gościem specjalnym 74. edycji targów frankfurckich jest Hiszpania; w związku z tym na inaugurację przybył również król Filip VI oraz minister kultury tego kraju Miquel Iceta Llorens. Targi będą trwały do 23 października br.
Hiszpania prezentuje swą bogatą kulturę, zwłaszcza młodą literaturę, pod hasłem „Tryskająca kreatywność”. Do metropolii nad Menem przybyło ok. 200 autorów i przedstawicieli hiszpańskiej sceny kreatywnej, by przedstawić swe najnowsze osiągnięcia. Do końca 2022 r. ma się ukazać ok. 400 przekładów najnowszej literatury hiszpańskiej na j. niemiecki. Sztuka translacji znajduje się w centrum uwagi tegorocznej edycji. Zorganizowane wraz ze Stowarzyszeniem Tłumaczy nowe Międzynarodowe Centrum Tłumaczeń nie tylko stwarza możliwość fachowej wymiany myśli i kontaktów dla osób trudniących się przekładem literatury, ale też jest interesującym miejscem dla szerokiej publiczności, która może zapoznać się tam z różnymi aspektami pracy tłumaczy.
Jednym z punktów ciężkości tegorocznej edycji Frankfurter Buchmesse jest również literatura ukraińska. Na targach prezentują swój program wydawnictwa i instytucje ukraińskie, obecni są również znani pisarze z tego kraju, m.in. Serhij Zhadan z Charkowa, któremu zostanie wręczona (23.10.) nagroda pokojowa, przyznana mu przez stowarzyszenie Börsenverein des Deutschen Buchhandels e.V. Zaplanowana jest też rozmowa z autorem na temat „Literatura w czasie wojny”.
Frankfurter Buchmesse otrzymały w 2022 r. wsparcie finansowe z budżetu pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów (BKM) w wysokości 3,5 mln euro. Dzięki temu (podobnie jak w roku ubiegłym) można było zredukować wysokość opłat za stoiska dla wystawców, co pozwoliło na utrzymanie szerokiej gamy ofert i zaprezentowanie różnorodności branży wydawniczej na świecie. W bieżącym roku w targach frankfurckich uczestniczy ok. 4 tys. wystawców z 95 krajów.
Minister Roth podkreśliła, że Targi Frankfurckie znów mogą się rozwijać jako najważniejsze spotkanie ludzi z branży księgarskiej i wyjątkowe miejsce wymiany myśli między autorami, wydawcami i czytelnikami. Przypomniała jednocześnie, że BKM wspiera wydatnie branżę księgarską, uruchamiając dodatkowe środki w wysokości ok. 41 mln euro w ramach programu NEUSTART KULTUR. Ponadto BKM zamierza wspólnie z wydawnictwami szukać rozwiązań problemów rosnących cen energii i papieru, aby utrzymać na rynku szeroką paletę wydawnictw, co zapewnia zróżnicowanie literatury, różnorodność głosów i perspektyw.
Minister Roth, która uczestniczy w wielu wydarzeniach w ramach Frankfurter Buchmesse, wzięła udział w uroczystości wręczenia Nagrody im. Juliusa Campe, przyznawanej przez wydawnictwo Hoffmann & Campe za wybitne zasługi na polu krytyki literackiej i w przekazie literatury. Tegoroczną nagrodą zostały uhonorowane właśnie Targi Frankfurckie. (M. Wagińska-Marzec)
21 października 2022
https://www.buchmesse.de/themen-programm/publikumsprogramm
https://www.buchmesse.de/themen-programm/fachprogramm/uebersetzungszentrum