Międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi pisarzy prześladowanych politycznie
#kultura #literatura #pisarze #Niemcy #emigracja #azyl #Archivasyl #DLA
W dniach 25-27.10.2022 r. w Niemieckim Archiwum Literatury w Marbach (Deutsches Literaturarchiv Marbach, DLA) odbyła się konferencja międzynarodowa pt. „Archivasyl” (Azyl archiwalny). Wzięli w niej udział eksperci z dziedziny nauki i archiwiści, a także autorzy książek, m.in. chiński pisarz Liao Yiwu, który od wielu lat żyje na wygnaniu w Niemczech, czy też Stella Nyanzi z Ugandy, która pracuje w Niemczech dzięki programowi dotacyjnemu „Writers-in-Exil” niemieckiego PEN Zentrum. Na konferencji obecni byli również przedstawiciele władz federalnych (minister stanu ds. kultury Claudia Roth) oraz krajowych (sekretarz stanu Badenii-Wirtembergii Arne Braun).
Uczestnicy konferencji badali możliwości zabezpieczenia okresowo na emigracji dzieł pisarzy i literatów prześladowanych politycznie. Przedmiotem dyskusji były m.in. takie kwestie, jak: Co się dzieje z tekstami autorów prześladowanych politycznie? W jakich archiwach są przechowywane, jeśli nie jest to możliwe w ich krajach? W jaki sposób archiwa mogą wspierać ze swej strony zachowanie dzieł autorów na uchodźstwie?
Minister Roth przypomniała w tym kontekście o kluczowym znaczeniu, jakie posiadają w historii literatury niemieckiej pisarze, którzy z powodu prześladowań przez narodowych socjalistów musieli żyć i tworzyć na emigracji. Często właśnie owi „wygnańcy” wskutek barbarzyństwa, jakiego doznali, byli tymi, którzy nieśli i ratowali literacką pamięć tego kraju, mówiła Roth. Niektórzy z nich popadli w zapomnienie, ponieważ ich świadectwa nie zostały zachowane.
Roth podkreśliła, że stworzenie możliwości tym, którzy przybyli do Niemiec, uciekając ze swego kraju, by stali się słyszalni, by mogli zabrać głos, i wspieranie ich poprzez umożliwienie podjęcia działalności, zdobycie miejsca pracy i zachowanie ich dzieł, jest ważnym zadaniem naszych czasów.
Przy okazji konferencji DLA zaprezentowało również wystawę pt. „What We Brought with Us” / Was wir mitbrachten” („To, co przywieźliśmy ze sobą”). Na ekspozycji pokazano obiekty, jakie zabrali ze sobą ci, którzy musieli uciekać z powodu prześladowań, cierpienia i wojny. Wystawa będzie czynna do 30.11.2022 r.
Deutsches Literaturarchiv zostało założone w 1955 r. w Marbach (Badenia-Wirtembergia), w mieście urodzin F. Schillera. Pieczę nad nim sprawuje stowarzyszenie Deutsche Schillergesellschaft e.V. Jest to jedno z najbardziej znaczących archiwów literackich na świecie. W jego zbiorach znajdują się cenne publikacje z zakresu historii literatury i myśli intelektualnej od 1750 r. do czasów obecnych. Oprócz Archiwum do DLA należy też Muzeum Narodowe Schillera (Schiller-Nationalmuseum) oraz Muzeum Literatury Współczesnej (Literaturmuseum der Moderne). DLA jest finansowane ze środków federalnych i krajowych Badenii-Wirtembergii. Oprócz tego BKM wspiera także finansowo wybrane projekty realizowane przez Archiwum. (M. Wagińska-Marzec)
31 października 2022