Krytyka Scholza ‒ Röttgen z CDU na temat Putina, wojny w Ukrainie i postawy kanclerza
#Röttgen #Scholz #wojnawUkrainie #Rosja #Putin
Norbert Röttgen, były przewodniczący komisji Bundestagu do spraw zagranicznych (2014-2021) i jeden z głównych ekspertów frakcji CDU/CSU w kwestiach polityki zagranicznej, wypowiadając się w niemieckim radiu publicznym Deutschlandfunk (22.09.2022), odniósł się do wojny w Ukrainie, krytykując przy okazji kanclerza Olafa Scholza. Jeszcze przed agresją rosyjską na Ukrainę, Röttgen konsekwentnie krytykował projekt Nord Stream 2, wzywał do wprowadzenia ostrych sankcji wobec Rosji, popierał członkostwo Ukrainy w NATO.
Odnosząc się do orędzia Władimira Putina z poprzedniego dnia, Röttgen zgodził się z opinią kanclerza Scholza, który określił ogłoszoną częściową mobilizację w Rosji jako „akt wynikający z rozczarowania”. Zdaniem Röttgena, w chwili obecnej Putin znajduje się pod rosnącą presją nieudanych dla rosyjskiej armii działań wojennych w Ukrainie. Decyzja o mobilizacji to demonstracja słabości Putina; co więcej, słabość ta się pogłębi, gdyż można oczekiwać masowego sprzeciwu społecznego. Röttgen uważa, że nie będzie szybkiego przerzucenia nowych sił na front, gdyż konieczne jest przeszkolenie i wyposażenie wcielonych do wojska Rosjan. Nie można wykluczyć, że na front trafią w dużej liczbie źle przeszkoleni żołnierze, przeciwni wojnie, co w efekcie oznaczać będzie militarne niepowodzenia Rosji.
Wspomniał o „ostrej determinacji” Putina: jeśli nie uda mu się objąć okupacją i pełną kontrolą Ukrainy, to chce ją przynajmniej prawie całkowicie zniszczyć. Jednak rosyjski przywódca przeliczył się zarówno w ocenie postawy ukraińskiego społeczeństwa i reakcji Zachodu, jak i stanowiska „zaprzyjaźnionych reżimów”. Tak więc autokratyczny wizerunek Putina został przetrącony przez ukraińską kontrofensywę w obwodzie charkowskim.
Pytanie o użycie przez Rosję broni jądrowej, czym Putin zagroził w swoim orędziu, pozostaje ‒ zdaniem Röttgena ‒ otwarte. Ale użycie przez Rosję taktycznej broni jądrowej nie przyniesie stronie rosyjskiej decydującej przewagi, tylko nastawi „cały świat”, łącznie z Chinami, przeciwko Moskwie, prowadząc do jej całkowitej izolacji na arenie międzynarodowej, co będzie miało skutki głównie gospodarcze.
Röttgen odrzucił zarzut Putina o zagrożeniu suwerenności Federacji Rosyjskiej, mówiąc, że Ukraina podejmuje działania w obronie własnej integralności terytorialnej. Decyzję o przeprowadzeniu referendów na obszarach okupowanych nazwał „prawniczym szarlataństwem”.
Ton krytyczny wobec polityki gabinetu Scholza pojawił się, gdy Röttgen nawiązał do złożonego przez chadecję w Bundestagu wniosku wzywającego rząd federalny do przekazania Ukrainie czołgów oraz bojowych wozów piechoty produkcji zachodniej. Ta inicjatywa ustawodawcza ‒ mówił polityk chadecki ‒ ma uzmysłowić błędne stanowisko w tej kwestii obecnego rządu. Zwłoka w przekazaniu stronie ukraińskiej takiego uzbrojenia będzie skutkowała osłabieniem zdolności obronnych sił zbrojnych Ukrainy. Do tego ‒ w ocenie Röttgena ‒ nie można dopuścić, gdyż tylko militarna porażka Rosji zmusi jej władze do podjęcia rozmów pokojowych.
Odnosząc się do wypowiedzi kanclerza w Deutschlandfunk z 18 września br., w której Scholz bronił swego „zrównoważonego podejścia” do kwestii przekazywania uzbrojenia stronie ukraińskiej, Röttgen wskazał, że polityka szefa rządu opiera się na „błędnej ocenie” Rosji. Skutkuje to niewystarczającym wsparciem Ukrainy w zakresie dostaw broni, odsuwając też moment osiągnięcia rozwiązania pokojowego. Takie stanowisko rządu uderza również w jedność Europy: rozczarowanie co do wiarygodności Niemiec odczuwalne jest w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Kanclerz musi odbudować pozytywny wizerunek Niemiec i dążyć do wzmocnienia jedności Europy w podejściu do rosyjskiej agresji ‒ apelował polityk chadecji. (VS)
22 września 2022
https://www.deutschlandfunk.de/cdu-aussenpolitiker-roettgen-scholz-spaltet-europa-100.html