Kolejna wizyta szefowej niemieckiej dyplomacji w Ukrainie
#Niemcy #Ukraina #Baerbock #obronapowietrzna
W dniu 21.05.2024 ministra spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock po raz ósmy od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji przebywała z wizytą w Ukrainie. Jak zapisano w komunikacie niemieckiego resortu spraw zagranicznych, celem wizyty było zapewnienie władz tego państwa o nieustającym wsparciu ze strony RFN i innych państw zachodnich w obliczu zmasowanych ataków powietrznych i rozpoczęciu przez Rosję ofensywy skierowanej na Charków, drugie największe po Kijowie miasto Ukrainy.
Szefowa niemieckiego resortu dyplomacji podkreślała, że członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest konieczną geopolityczną konsekwencją sprzecznego z prawem międzynarodowym ataku Rosji na to państwo. Baerbock zwracała uwagę, że Ukraina poczyniła już wiele postępów w zakresie realizacji reform niezbędnych do tego, aby stać się państwem członkowskim UE. Zaznaczyła jednak, że ważne jest to, aby władze Ukrainy nie ustępowały także w wysiłkach dotyczących takich obszarów, jak reformy wymiaru sprawiedliwości, walka z korupcją i wolność mediów.
W trakcie wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec zaapelowała również o zwiększenie dla Ukrainy pomocy w zakresie obrony powietrznej. Na konieczność pilnych dostaw tego typu systemu uzbrojenia wskazywał też podczas pobytu Baerbock w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
W połowie kwietnia br. ministra spraw zagranicznych i szef resortu obrony Niemiec Boris Pistorius podjęli inicjatywę w sprawie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. W liście wystosowanym do swoich odpowiedników w państwach NATO i innych sojuszników apelowali o dokonanie ponownego przeglądu swoich zasobów systemów obrony powietrznej po kątem możliwości szybkiego udzielenia wsparcia Ukrainie. Proponowali w nim także, aby państwa, które nie chcą przekazywać własnych systemów obrony powietrznej lub ich komponentów zaangażowały się w inny sposób w proces wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej. Sugerowali m.in. udostępnienie funduszy na zakup koniecznego uzbrojenia. Ponadto postulowali, aby państwa, które są producentami poszczególnych systemów obrony powietrznej, zwiększyły produkcję i priorytetowo traktowały potrzeby Ukrainy w zakresie dostaw.
Inicjatywa członków niemieckiego rządu spotkała się jak dotąd z umiarkowanym odzewem ze strony partnerów Berlina. Według informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN do tej pory udało się zgromadzić około 1 mld euro na zakup systemów obrony powietrznej (wśród darczyńców znalazły się m.in. Dania i Holandia). Przekazanie rakiet do systemu Patriot zadeklarowała Hiszpania. W sprawie tego amerykańskiego systemu prowadzone są także rozmowy ze Szwajcarią i Hiszpanią, które miałyby albo zrezygnować ze złożonych zamówień na ten sprzęt, albo zwrócić już posiadane systemy producentowi i w ten sposób umożliwić innym państwom szybki zakup na potrzeby Ukrainy. Toczone są także konsultacje z Francją i Włochami w sprawie przekazania przez nie systemów obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu SAMP/T. (K. Janoś)
https://www.auswaertiges-amt.de/de/service/laender/ukraine-node/reise-baerbock-ukraine/2657594