Kanclerz Scholz udaje się z wizytą do Chin
#Niemcy #Chiny #Scholz #wizyta #XiJinping
W dniach 13-16 kwietnia br. kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie przebywał z wizytą w Chinach, podczas której odwiedzi Chongqing, Szanghaj i Pekin. Kanclerz udaje się do Chin w towarzystwie trojga ministrów z jego rządu oraz delegacji przedstawicieli największych niemieckich przedsiębiorstw.
Ostatni raz Scholz odwiedził Chiny w listopadzie 2022 r. Rozmowy zdominował wówczas temat rosyjskiej agresji na Ukrainę; pomimo braku porozumienia co do oceny wojny, udało się sformułować wspólny sprzeciw wobec użycia broni nuklearnej oraz gróźb jej zastosowania.
Tegoroczna wizyta kanclerza RFN w ChRL odbywa się przede wszystkim w kontekście rosnących napięć handlowych pomiędzy Unią Europejską a Chinami. Oprócz toczącego się dochodzenia Komisji Europejskiej w sprawie subsydiowania przez Chiny produkcji samochodów elektrycznych, wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager ogłosiła we wtorek 9 kwietnia kolejne dochodzenie, tym razem dotyczące sektora turbin wiatrowych. Strona europejska obawia się masowego eksportu tych produktów z Chin na rynek UE, co w obliczu intensywnego subsydiowania rodzimych producentów przez władze w Pekinie negatywnie wpływa na konkurencyjność firm europejskich.
Strona chińska krytycznie ocenia takie działania KE, przestrzegając przed protekcjonizmem. Można się więc spodziewać, że Xi Jinping będzie w rozmowach z Scholzem postulował przyjęcie przez Niemcy stanowiska zmiękczającego kurs przyjęty na poziomie UE. Kanclerz wyraził we wrześniu 2023 r. sceptycyzm wobec dochodzenia KE dotyczącego samochodów elektrycznych z Chin mówiąc, że Europa nie powinna iść w kierunku protekcjonizmu, ale pozostać otwarta na globalną konkurencję. Obawy przed chińskimi działaniami odwetowymi, które dotknęłyby szczególnie mocno niemieckich producentów samochodów, wyrażał również minister gospodarki RFN Robert Habeck. Właśnie z tego powodu sprzeciw wobec nakładania przez UE ceł na import samochodów z Chin formułował np. prezes zarządu grupy Mercedes-Benz Ola Källenius.
Swoje oczekiwania wobec wizyty kanclerza w Chinach ma również niemiecki biznes. Jak stwierdził Maximilian Butek, członek zarządu Niemieckiej Izby Handlowej we Wschodnich Chinach, niemieccy przedsiębiorcy (szczególnie z branży samochodowej, budowy maszyn czy usług biznesowych) oczekują, że Scholz w sposób „zrozumiały” poruszy wyzwania, z jakimi mierzą się oni na chińskim rynku. Chodzi m.in. o nieuczciwą konkurencję, ograniczenia w dostępie do rynku, skomplikowaną biurokrację i utrudniony dostęp do przetargów publicznych, ale też o rosnący eksport tanich chińskich produktów na rynki europejskie.
W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę nie należy spodziewać się przełomu odnośnie do stanowiska Chin. Ostatnie spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z jego chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi (Pekin, 8-9 kwietnia) potwierdziło przyjęte przez Chiny stanowisko „prorosyjskiej neutralności”. (T. Morozowski)
https://www.euronews.com/my-europe/2024/04/09/eu-to-probe-chinese-wind-turbine-subsidies