Kanclerz Merkel o europejskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa w ramach niemieckiej prezydencji w Radzie UE
#Merkel #RadaUE #Niemcy #prezydencja #KAS
W przemówieniu podczas wideokonferencji pt. „Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa podczas niemieckiej Prezydencji w Radzie UE”, zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera (27.05.2020), kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że pandemia COVID-19 ma znaczący wpływ na plany niemieckiej prezydencji, stawiając w jej centrum zarządzanie kryzysowe. Jej zdaniem Europa może wyjść z kryzysu silniejsza, pod warunkiem utrzymania swojej spójności i solidarności ‒ właśnie te hasła będą motywem przewodnim niemieckiej prezydencji.
Pomimo konieczności dostosowania priorytetów programu prezydencji do obecnej sytuacji, kanclerz Merkel podkreśliła, że Niemcy będą dążyć do realizacji zaplanowanych działań. Relacje z Chinami będą centralnym punktem niemieckiej prezydencji w Radzie UE, choć organizacja szczytu przywódców państw UE i Chin we wrześniu br. w Lipsku stoi pod znakiem zapytania. Według Merkel, rozwijanie współpracy z ChRL leży w strategicznym interesie UE, a Europejczycy muszą być świadomi tego, z jaką determinacją Chiny przejmują przewodnią rolę w strukturach międzynarodowych. Celem Niemiec na czas prezydencji jest finalizacja porozumienia inwestycyjnego UE-Chiny, osiągnięcie postępów w zakresie polityki klimatycznej i ochrony środowiska, globalnej opieki zdrowotnej (w tym poprawa transparentności przy zwalczaniu globalnych pandemii) oraz w relacjach z Afryką. Kanclerz podkreśliła również głębokie różnice pomiędzy UE a Chinami w kwestii praworządności, wolności, demokracji i praw człowieka, wskazując na obecną sytuację w Hongkongu i uznając jednocześnie, że różnice te nie powinny być argumentem przeciwko dialogowi i współpracy, szczególnie w kontekście konfliktu na linii Chiny-USA.
Drugim priorytetem dla Niemiec będą relacje z Afryką. Na październik br. zaplanowany jest szczyt UE-Unia Afrykańska, który ma być poświęcony działaniom ograniczającym skutki pandemii koronawirusa w państwach afrykańskich. Wśród innych obszarów współpracy kanclerz Merkel wymieniła: politykę klimatyczną, migracje, zrównoważony rozwój gospodarczy, pokój i bezpieczeństwo.
Ponadto ważnym tematem w ramach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE pozostaje Libia, gdzie według Merkel należy dołożyć starań o kontynuację europejskich operacji i misji.
W odniesieniu do Stanów Zjednoczonych kanclerz Niemiec podkreśliła, że pomimo ostatnich trudności we współpracy (np. w zakresie polityki klimatycznej i handlowej czy stosunku do organizacji międzynarodowych), USA pozostają najważniejszym partnerem Europy, a współpraca w ramach NATO filarem europejskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
W relacjach z Rosją Merkel dostrzega konieczność podtrzymania krytyczno-konstruktywnego dialogu i pokojowego współistnienia, wskazując jednocześnie na naruszenia przez Rosję fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego i podkreślając konieczność podtrzymania sankcji wobec braku postępów w realizacji porozumień mińskich. (TM)