Franz Josef Huber, gestapowiec w Federalnej Służbie Wywiadowczej
#Niemcy #FederalnaSłużbaWywiadowcza #BND #Huber #rozrachunek #KomisjaHistoryczna
Kilka dni temu niemiecka telewizja publiczna ARD wyemitowała w programie „Report München” półgodzinny materiał o generale brygady w SS Franzu Josefie Huberze, bliskim współpracowniku Adolfa Eichmanna. Program pokazany został przy okazji przypadającej 11 kwietnia br. 60. rocznicy rozpoczęcia w Jerozolimie procesu przeciwko Eichmannowi.
Franz Josef Huber (1902-1975), który od 1938 r. do końca wojny był kierownikiem Gestapo w Wiedniu, odpowiadał za prześladowania przeciwników politycznych Hitlera oraz deportacje wiedeńskich Żydów do obozów zagłady. Po wojnie uniknął odpowiedzialności za swoje zbrodnie. W 1957 r. został współpracownikiem utworzonej rok wcześniej Federalnej Służby Wywiadowczej (Bundesnachrichtendienst, BND), głównej agencji wywiadowczej w Niemczech. W BND służył do 1967 r., kiedy to został przymusowo przeniesiony na emeryturę. Było to konsekwencją wewnętrznego śledztwa prowadzonego od 1963 r. wobec agentów obciążonych nazistowską przeszłością.
Huber nie był jedynym wysokim funkcjonariuszem aparatu policyjnego III Rzeszy, który po wojnie pracował dla niemieckiego wywiadu. Kwestię początków działalności BND (w latach 1956-1968), w tym uwikłania służby we współpracę z byłymi nazistami, bada od 2011 r. Niezależna Komisja Historyczna. Komisja, która kończy obecnie swoją pracę, opublikowała dotychczas 12 tomów poświęconych wczesnej historii BND. Gotowy jest też raport końcowy z prac Komisji, który zostanie upubliczniony w najbliższym czasie. To właśnie historycy z tej Komisji odkryli już w 2016 r. fakt współpracy Hubera z BND. (BR)
9 kwietnia 2021