Europejskie Stolice Kultury w 2022 r.
#EuropejskieStoliceKultury #ESK #kultura #UE #Niemcy
W 2022 r. swoje święto będą obchodziły aż trzy miasta, które uzyskały zaszczytny tytuł Europejskich Stolic Kultury; są to: Nowy Sad (Serbia), Kowno (Litwa) oraz Esch-sur-Alzette (Luksemburg). Przyznanie tytułu ESK (przydzielanego od 1985 r.) ma na celu odzwierciedlenie bogactwa i różnorodności, a także wspólnych elementów dziedzictwa kulturowego Europy; ma też pomóc w budowaniu mostów między państwami. Dla każdego z miast stanowi to duże wyróżnienie, a zarazem jest szansą zaprezentowania się społeczności międzynarodowej oraz wzmocnienia turystyki i rozwoju poprzez nowe impulsy kulturalne. Wybrane miasta otrzymują na realizację swych zamierzeń kulturalnych (niezależnie od funduszy z budżetu danego kraju) również wsparcie finansowe z UE (1,5 mln euro).
Pandemia koronawirusa spowodowała w ostatnich dwóch latach spory zamęt w przyjętej pierwotnie kolejności obchodów tytułu Europejskiej Stolicy Kultury i przesunięcie terminów przez poszczególne miasta. I tak, ponieważ miasta Galway w Irlandii oraz Rijeka w Chorwacji, wyznaczone do obchodów tytułu ESK w 2020 r., miały ograniczone możliwości zaprezentowania swego programu z uwagi na sytuację pandemiczną, UE wyraziła zgodę na przesunięcie terminu realizacji ich projektów i przedsięwzięć kulturalnych do 30.04.2021 r. W konsekwencji przeniesiono również świętowanie tytułu ESK przez miasta wyłonione na 2021 r.: Timisoara w Rumunii i Eleusis w Grecji będą się prezentować w 2023 r., a Nowy Sad, który jest pierwszym miastem w Serbii obdarzonym tym tytułem, będzie mógł przedstawić swe oferty kulturalne w 2022 r..
Nowy Sad, Kowno oraz Esch-sur-Alzette są drugimi pod względem wielkości miastami w swoich krajach, znajdującymi się niejako w cieniu stolic: Belgradu, Wilna i Luksemburga. Charakterystyczne jest, że po zmianach strukturalnych, spowodowanych odejściem od gospodarki opartej na węglu, miasta te musiały się przeprofilować i niejako na nowo określić. Program kulturalny Nowego Sadu ma przy tym na celu jeszcze silniejsze powiązanie wspólnoty kulturowej, mieszkańców miasta i regionu z państwami UE i jednocześnie wzmocnienie relacji wobec pozostałych zachodnich państw bałkańskich.
Wszystkie trzy tegoroczne Europejskie Stolice Kultury chcą poprzez wiele wspólnych projektów pokazać, że łączą je trójstronne relacje. Obszerny program wydarzeń obejmuje różne dziedziny kultury: sztuki plastyczne, teatr, taniec, muzykę, literaturę, a także historię. Każde z miast przygotowało na bieżący rok ponad tysiąc imprez. Projekty są kierowane do wszystkich grup celowych, a zwłaszcza do młodych ludzi. Przykładem może być projekt „Jazz Xchange”, w ramach którego współpracować będą muzycy z trzech miast, o różnym pochodzeniu społecznym, kulturowym i historycznym. Innym przykładem może być planowane stworzenie przez artystów graffiti z tychże krajów wielkoformatowego dzieła, mającego powstać podczas Nocy Kultury 2022 ‒ wydarzenia organizowanego przez jedno ze stowarzyszeń pożytku publicznego w mieście Esch.
Warto dodać, że niemieckie miasto Chemnitz, które zostało wybrane jako ESK w 2025 r. (wraz z Nową Goricą w Słowenii) już teraz czyni przygotowania do przedstawienia swych ofert kulturalnych. Na realizację programu przeznaczono z puli federalnej środki o łącznej wysokości 25 mln euro. (MWM)
13 stycznia 2022
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/novi-sad-kulturhauptstadt-101.html