Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w obszarze kultury i mediów w 2020 r.
#kultura #BKM #raport #zrównoważonyrozwój
W dniu 10 marca 2021 r. ukazał się pierwszy Raport pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) opisujący szerokie spektrum aktywności na rzecz zrównoważonego rozwoju, podjętych na płaszczyźnie federalnej w 2020 r. w sferze kultury i mediów. W raporcie znalazły się też informacje dotyczące planowanych działań w przyszłości.
Z raportu wynika, iż dostrzegając wagę zrównoważonego rozwoju w życiu społeczeństw w obecnym zglobalizowanym świecie i dostosowując się do celów strategicznych wytyczonych w tym względzie przez ONZ, uznano konieczność podjęcia na tym polu zdecydowanych kroków również w dziedzinie kultury i mediów. Zwłaszcza kryzys i rozmiary pandemii koronawirusa uświadomiły, że tylko dzięki wspólnym wysiłkom i działaniom uda się znaleźć rozwiązania na rzecz lepszej ochrony środowiska i klimatu.
Kultura i media mają w tym zakresie również decydującą rolę do spełnienia, zwłaszcza jeśli chodzi o upowszechnianie tej problematyki i wzmacnianie motywacji do jej realizowania, zwróciła uwagę minister stanu ds. kultury Monika Grütters we wstępie do raportu. Wkładem, jaki kultura i sztuka oraz twórcy mogą wnieść do zrównoważonego rozwoju, są przede wszystkim: bogactwo idei i pomysłów, inspiracja, siła twórcza i potencjał kreatywności oraz napędzanie aktywności i innowacyjności społeczeństwa. Poprzez rozwijanie projektów i planów obejmujących różne sfery życia społecznego, artyści i twórcy przyczyniają się do animowania nowych narracji dotyczących zrównoważonego rozwoju.
W ramach realizowania jednego z celów strategicznych ONZ odnoszących się do zrównoważonego rozwoju miast i gmin, BKM podejmuje m.in. wiele inicjatyw na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego oraz wspierania kultury na obszarach wiejskich. Dzięki uwrażliwieniu na sprawy ekologii i daleko idące zmiany klimatyczne, BKM inicjuje działania m.in. na polu utrzymania naturalnych warunków bytu, np. w zakresie ochrony historycznych parków krajobrazowych i rozwijania projektów badawczych na rzecz pielęgnowania przyrody i zabytków sztuki ogrodowej w przyszłości. Angażuje się też we wdrażanie innych celów strategicznych ONZ, m.in. w zakresie wspierania edukacji kulturalnej, kwestii równouprawnienia płci, integracji kulturowej migrantów, wzmacniania zaangażowania na rzecz podnoszenia stanu świadomości na temat ochrony środowiska i zmian klimatu, energooszczędnego prowadzenia imprez kulturalnych etc. (MWM)
11 marca 2021
https://www.bundesregierung.de/statisch/nachhaltigkeitsbericht-bkm/#28