Drugi dodatek do ogrzewania odciąży budżety domowe około 2 mln Niemców
#energetyka #Niemcy #ogrzewanie #dodatek #budżet
Władze RFN zdecydowały się uruchomić drugi dodatek do ogrzewania, który otrzyma prawie 2 mln beneficjentów. W szczególności będą to obywatele o niższych dochodach, ponieważ udział kosztów mieszkaniowych w ich budżetach jest wysoki. Jest to kolejny krok władz niemieckich po uruchomieniu pierwszej dotacji do ogrzewania w pierwszej połowie roku.
Druga dotacja według założeń rządu federalnego stanowi „uzupełnienie reformy zasiłków mieszkaniowych” i będzie przyznana osobom pobierającym zasiłek mieszkaniowy, a także stażystom, studentom odbywającym kształcenie zawodowe, uczestnikom kursów dokształcających lub studentom, którzy otrzymują dotację na utrzymanie zgodnie z przepisami federalnymi dotyczącymi pomocy przy szkoleniach, pomocy przy podwyższaniu kwalifikacji lub zgodnie z Trzecią Księgą Kodeksu Społecznego (Dritte Buch Sozialgesetzbuch ‒ SGB III z 1998 r.).
Decydującym czynnikiem uprawniającym do dopłaty do kosztów ogrzewania jest otrzymywanie dodatku mieszkaniowego w okresie co najemnej jednego miesiąca od września do grudnia 2022 r. W tym przypadku uprawnione gospodarstwo domowe obok zasiłku mieszkaniowego otrzyma jednorazową dotację klasyfikowaną według liczby osób, np.: dwuosobowe gospodarstwo domowe otrzyma jednorazowy dodatek na ogrzewanie w wysokości 540 euro; uczniowie i studenci, którym przysługuje dotacja, otrzymają po 345 euro dopłaty do kosztów ogrzewania.
Druga dotacja na ogrzewanie odciąży budżet łącznie ok. 2 mln osób, z czego prawie 1,5 mln mieszka wspólnie w 660 tys. gospodarstw domowych, a kolejne 372 tys. osób otrzymuje dofinansowanie z tytułu Bundesausbildungsförderungsgesetz ‒ BaföG (federalna ustawa o pomocy szkoleniowej dla uczniów szkół średnich i uniwersytetów, która reguluje wszystkie dostępne federalne stypendia i pożyczki studenckie), ponadto ok. 81 tys. osób korzysta ze wsparcia zgodnie z Ustawą o finansowaniu zawodowego szkolenia zaawansowanego (Aufstiegsfortbildungsförderungsgesetz) i ok. 100 tys. osób pobiera stypendia na szkolenia zawodowe lub dodatki szkoleniowe.
Koszt dotacji na ogrzewanie w całości pokryje rząd federalny. Zaproponowany projekt ustawy przewiduje również, że zarejestrowane zakłady opieki długoterminowej mogą przystąpić do negocjacji płacowych z kasami ubezpieczeń na opiekę długoterminową w przypadku zmiany kosztów energii w nieprzewidzianym stopniu. (W. Ostant)
30 września 2022
https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/heizkostenzuschuss-2130072