Denazyfikacja po 76 latach ‒ zmiana tytułów niemieckich komentarzy do kodeksu cywilnego i konstytucji?
#Niemcy #narodowysocjalizm #rozliczenie #wymiarsprawiedliwości #Palandt
Po II wojnie światowej w RFN miało miejsce bardzo ograniczone rozliczenie wymiaru sprawiedliwości, mocno zaangażowanego w politykę Trzeciej Rzeszy. Obecnie prowadzone są prace badawcze dotyczące narodowosocjalistycznych kontynuacji personalnych i materialnych po 1949 r. w praktycznie wszystkich organach władzy państwowej, m.in. w Federalnym Ministerstwie Sprawiedliwości, Prokuraturze Federalnej, czy Federalnym Trybunale Konstytucyjnym.
Ostatnio dyskutowana jest także zmianach tytułów najbardziej uznanych komentarzy prawniczych, identyfikowanych w Niemczech przez nazwiska ich autorów: komentarz Mauz/Dürig do Ustawy Zasadniczej RFN oraz komentarz Palandt kodeksu cywilnego i zbiór ustaw pod redakcją Schönfeldera, w związku z nazistowską przeszłością tychże autorów. Minister Sprawiedliwości Bawarii G. Eisenreich (CSU) zlecił przygotowanie Instytutowi Historii Współczesnej (Institut für Zeitgeschichte) w Monachium ekspertyzy dotyczącej nazistowskiej przeszłości O. Palandta, który w Ministerstwie Sprawiedliwości Rzeszy był odpowiedzialny za kształcenie prawników, a w procedurze denazyfikacyjnej został uznany jak osoba „nieobciążona pod żadnym względem”. H. Schönfelder działał natomiast w niemieckich sądach wojskowych we Włoszech i został zastrzelony w 1943 r. przez partyzantów. Od lat zmiany tytułu komentarza domaga się grupa prawników niemieckich zrzeszona w inicjatywie „Palandt Umbenennen”. R. Steinke z „Süddeutsche Zeitung” pyta retorycznie, czy niemieccy studenci i lekarze czytają „podręcznik dr Mengele”?
Środowiska naukowe podnoszą konieczność podobnych działań w odniesieniu do T. Mauza, który w swojej działalności naukowej po 1933 r. tworzył pozory legalności dla reżimu Hitlera, po wojnie opublikował setki anonimowych artykułów w radykalnie prawicowej „Deutsche National-Zeitung”, przygotowywał opinie prawne dla radykalnie prawicowej Deutsche Volksunion (DVU), zachowując jednocześnie pozycję jednego z najbardziej uznanych znawców niemieckiego prawa konstytucyjnego. (MB)
17 maja 2021
https://www.sueddeutsche.de/bayern/jura-palandt-schoenfelder-nazis-beck-verlag-umbennenung-1.5288821